Vähemalt 90% eramutest ja ärihoonetest soovitakse siduda valguskaabli võrguga

1939
Foto: Hustvedt (cc)

Eesti Andmesidevõrk MTÜ on algatanud koostöös kohalike omavalitsustega Tartu, Võru, Põlva ja Valga maakonnas projekti „Internet Koju“, mille eesmärk on ühendada vähemalt 90% potentsiaalsetest tarbijatest ülikiiret internetiühendust võimaldava fiiberoptilise sidevõrguga. Käesoleval aastal toimub projektide ettevalmistamine, aastatel 2018 – 2020 projekteerimine ja sidevõrgu ehitus. Lõpptulemusena on võimalus maapiirkonnas elavatel inimestel ja tegutsevatel ettevõtetel tarbida digiteenuseid sama kvaliteedi ja hinnataseme juures, mis Eesti suurlinnades, kus on juba toimiv konkurents sideettevõtete vahel.

Täna saavad maapiirkonnas ja väiksemates linnades enamik tarbijaid oma internetiühenduse vaskkaablivõrgu või mobiilse 4G / 3G side kaudu. Kahjuks ei vasta kumbki lahendus vähegi nõudlikuma tarbija ootustele. Vaskkaablivõrk on küll stabiilne, kuid suuremaid kiiruseid saab pakkuda ainult tugijaamade läheduses. Mobiilne internet on loodud eelkõige mobiilsete seadmete ühendamiseks ning selle tehnoloogia kasutamine kodus või kontoris püsiühenduseks ei ole mõistlik. Netipulgaga koju tulev internetiühendus on tihti ebastabiilne, kiirus ei ole tagatud ning paljudel pakettidel on peal ka andmeside mahupiirangud.

Internetiühendus on sama oluline kui veevärk või elektriühendus. Järgmiseks „tiigrihüppeks“ on vaja Eesti kõigile kodudele ja ettevõtetele muuta kättesaadavaks kiire ja stabiilne sideteenus. Fiiberoptiline sidevõrk võimaldab aastakümneteks praktiliselt piiramatuid andmesidekiirused, mis toob tarbijateni praegused ja homsed digilahendused – internet, televisioon, valvesüsteemid, nutika kodu lahendused jm.

Sellest vajadusest on aru saanud ka majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning on algatanud meetme, millega toetatakse internetiühenduse loomist turutõrke piirkondades. See tähendab piirkondi, kus veel ülikiire internetiühendus puudub. 2018. ja 2019. aastal toetatakse maakonnaüleseid projekte, mille eesmärk on terviklikult ülikiire internetiühendust võimaldava taristu loomine. Paraku on vahendid piiratud. Projekti edu eeldusteks on kohalike omavalitsuste koostöö ja võrguga liituda soovijate võimalikult suur arv.

“Projekti edu sõltub otseselt sellest, kui palju sooviavaldusi suve lõpuks laekub,” ütles Raivo Tammiksaar Eesti Andmesidesvõrgust.

Liitumissoovi esitamiseks on avatud veebileht internetkoju.ee, kus on võimalik kaardile märkida aadress, kuhu internetikaabel peaks jõudma. Projekti raames tuuakse fiiberoptiline kaabel majja. Kaablivõrguga liitumine läheb soovijale maksma maksimaalselt 150 eurot. Hind võib langeda – täpsem hind oleneb soovijate lõplikust arvust.

Eesti Andmesidevõrk MTÜ tegeleb ainult võrgu haldamisega. Digiteenuseid hakkavad pakkuma Eestis tegutsevad sideettevõtted pärast võrgu valmimist. Lõppteenuste valikust saab klient ülevaate sideettevõtete kodulehtedelt.

Projekti „Internet koju“ kohta saab lisainfot kodulehelt internetkoju.ee.

 

Kino maale
EelmineAuväärne hariduslugu on olnud Kambja õnnerahaks
JärgmineGalerii: Trives Kambja tervisejooks 30.05.2017