Rahvusvaheline maskeerimis- ja sanditamiskombestikku tutvustav festival „Hakkame santima“ andis hoogu Kambja koolis toimunud mardinädalale 5.-9. novembrini.

Mardinädala avaüritusena toimus 7. novembril  õpilastele Mardimaskide meisterdamise maraton. Põnevad ja omapärased maskid valmisid taaskasutuslikest materjalidest. Mardimaskide näitusele valmis kaheksakümmend maski. Iga Mart on oma nägu!

Mardilaupäeva hommikul 9. novembril sättis pärimusrühm Tähelinnud end mardikostüümidesse, mardiema jagas ametid: kes pillimees, kes raha-ajaja, kes kotimees ning võiski santi jooksma minna. Tähelindude mardipere külastas Kambja lasteaeda „Mesimumm“,et külvata mardiõnne  Südamekeste, Oravakeste ja Rõõmulindude rühmas. Koos tantsiti, lauldi ja õpiti põliseid mardikombeid.

Keskpäeval  saabusid Kambja kooli külalised Narvast. Folkloorirühm  Guselki tutvustas kooliperele slaavi sanditamiskombestikku. Lustlik ja meeleolukas esinemine kaasas kõik saalisviibijad.

Pärastlõunal tutvusid külalised meie kooli  ja Kambja väätamisväärsustega. Meisterdamise õpitoas   meisterdas folkloorirühm Guselki Tähelindude juhendamisel  mardimaskid, et õhtul mardipeole minna.

Mardilaupäeva õhtu jätkus Tartus, Tiigi Seltsimajas suure mardisantide peoga.

Tähelindude pere oli ootusärevil. Ühtäkki  algas müra ja koputus uksele. Mardisandid tulid.  Tuldi lähemalt ja kaugemalt. Maalt ja linnast. Unipiha mardipere, folkloorirühmad Guselki, Kaval käsi ja Maatasa  rääkisid lugusid, näitasid oma oskusi. Tähelindude juhtimisel ja pillimängusaatel kestis pidu mitu tundi.

Kambja põhikooli pärimusrühm tänab mardinädala ürituste toetajaid ja abilisi. Aitäh Kambja lasteaed „Mesimumm“, Kambja koolipere, Tartu, Tiigi Seltsimaja, Eesti folkloorinõukogu

Rahvusvaheline festival „Hakkame santma“  mardinädal oli suur kordaminek Tähelindudele. Tunneme rõõmu paljude kiidusõnade eest!

Marika Lehiste
Pärimusrühma Tähelinnud juhendaja


Pärimust:

Kino maale
EelmineTehnikaülikool pakub kursuseid
JärgmineKaklus Uhtil