Põllumajandusmuuseumis avati näitus nõuka isetegemisest – „Kui aeg on kasin, siis leiuta masin“

178
Foto: Ilze Salnaja-Värv

Kultuuriaasta Tartu 2024 läheneb hooga. Kolm muuseumi – Eesti Põllumajandusmuuseum, Tartu Linnamuuseum ja Eesti Maanteemuuseum – on loomas ühisnäitust „Peedist pesumasin“, mis kuulub Tartu 2024 kultuuripealinna põhiprogrammi ning avatakse täies mahus 2024. aasta kevadel. Näitus tutvustab nõukogudeaegset isetegemist ja taaskasutust.

Eesti Põllumajandusmuuseumis on 2023. aasta aprillist avatud ühisnäituse esimene osa, „Kui aeg on kasin, siis leiuta masin“, kus tuuakse rahva ette omavalmistatud aiatehnika.

Eesti NSVs loodud ühismajandites, kolhoosides tehti aastakümneid põllu-, heina- ja metsatöid hobustega, alles 1970. aastateks tõrjus traktor hobuse kõrvale. Traktorite tulek tegi aga maainimeste väikese, 0,6 ha õueaiamaa harimise keeruliseks, sest traktorid olid rasked ja küllalt suured ning mis peamine – vajalikul hetkel ning kõikjal neid majanditest „laenata“ ei saanud. Väiksemate traktorite tootmist ei peetud aga riiklikult piisavalt oluliseks teemaks. Eestis küll kaaluti mitmes ettevõttes väiketraktorite valmistamist, kuid näiteks Tartu Katseremonditehases, kus konstruktorid mõtet põhjalikumalt vaagisid, tootmist käivitada ei õnnestunud – selgus, et pole saada vajalikul hulgal sobivaid mootoreid.

Eesti Põllumajandusmuuseumi teadur Monika Levkin: „Vaene aeg ja kitsad olud tegid inimesed leidlikuks. Vanarauaplatsilt, utiilist ja majandi remonditöökodadest soetati „väärt vidinaid“ ja kuldsete kätega mehed panid detailid traktoriks kokku. Meistrid olid enamasti iseõppijad ja ühtlasi traktorite „väljamõtlejad“, sest eeskuju polnud kuskilt võtta. Kahtlemata tuli kasuks keevitaja- või lukksepaoskus. Kohalikud leiutajad ja ratsionaliseerijad pälvisid legendaarse kuulsuse, ettevõtlikumad ehitasid masinaid ka tellimuse peale.“

Näituse eestvedaja Ilze Salnaja-Värv: „Eesti Põllumajandusmuuseumis avatud nõukogudeaegsete omavalmistatud traktorite näitusel saab uudistada neid imemasinaid, mis toona olid maamajapidamistes igapäevaseks abimeheks. Näitus on alles esimene osa järgmisel aastal avatavast ühisnäitusest, kus uudistamiseks põnevaid nõukogudeaegseid isetegemisi.“

Kohtume Põllumajandusmuuseumi uutel põnevatel näitustel – „Hirmus armas nahkhiir“ ja „Kui aeg on kasin, siis leiuta masin“.

Evelin Anja
Põllumajandusmuuseumi turundus- ja kommunikatsioonijuht

Kino maale
EelmineTõuksid on tänavatel tagasi – olgem üheskoos tähelepanelikud ja teadlikud
JärgmineJudopoisid tegid supertulemuse