Au kodukandi kangelasele!

131

Kohe Eesti iseseisvuse taastamise järel asus Kuuste kool tähistama meie kodukandi kangelase mälestust sügiseti tema sünnipäeva paiku. Juubeliaastatel on toimunud suurejoonelised ja rahvarohked üritused, kus lisaks meie kooliperele ja kogukonnale on osalenud naaberkoolide ning loomulikult vabadussõja ühe silmapaistvama väejuhi nime kandva jalaväepataljoni esindused.

Kuna Julius Kuperjanov oli juba lapsepõlves ja koolipoisina kehaliselt aktiivne, korraldab Kuuste kool vahepealsetel sünniaastapäevadel põnevaid sõjalis-sportlikke võistlusi, mille käigus on õpilased saanud proovile panna nii oma jõu, osavuse, täpsuse kui ka vastupidavuse.

Päev sai alguse sümboolsest teatejooksust

Sel sügisel jõudis kätte meie kangelase 130. sünniaastapäev, mille tähistamisse andsid oma panuse paljud inimesed. Koostöös Kambja Vallavalitsusega sai üles ehitatud igati väärikas ja mitmekülgne üritus.

Rõhutamaks J. Kuperjanovi sportlikku eluhoiakut, toimus ka seekord pika ajalooga sümboolne teatejooks, kus lisaks meie koolile osalesid Kambja Ignatsi Jaagu ja Sillaotsa kooli võistkonnad ning ajateenijad Kuperjanovi pataljonist. Jooks sai lähte Kambja kiriku juurest, kus Julius laulatati abikaasa Aliciga. Teekonnal Kuuste kooli juurde mööduti Kambja kihelkonnakoolist, mis oli Tartu Õpetajate Seminaris õpetajakutse omandanud noormehe esimene töökoht. Porijõe oru idapoolsest nõlvakust tõusu alustades jäi paremat kätt Lalliveski teeots, mis viis omal ajal ka Juliuse kodutaluni. Kuuste kooli ees tervitas ja tänas jooksjaid Kambja vallavanem Alar Arukuusk.

Vabadussõja väejuhi meenutuseks toimusid mitmed tegevused

Oma auväärseima vilistlase juubelitähtpäeva tähistamine oli kooli juures käimas juba täies hoos. Külalised Kuperjanovi jalaväepataljonist olid üles seadnud põneva relva- ja muu sõjalise otstarbega varustuse näituse ning tutvustasid õpilastele uhket Pasi soomukit.
Tartu maleva noorkotkaste Tornaado rühma pealik Sander Kukk koos abilisega viis läbi õpetliku ja vahva tegevuspunkti, mille käigus innustas ka koolinoori isamaalise organisatsiooniga liituma. Liikumisõpetaja Inga Kurgjärv oli ette valmistanud digirännaku meie kaunis mõisapargis, kus kontrollpunktides avanesid küsimused kodukandi kangelase elukäigust.

Ja pärast kosutavat sõdurisuppi kooli sööklas algas saalis pidulik aktus, mille avas tervitustega ja isiklike mälestustega meie kooli õppealajuhataja Ene Rooma. Seejärel sai sõna Kambja vallavolikogu esimees Aivar Aleksejev, kes rõhutas J. Kuperjanovi panuse olulisust ja tema mälestuse väärika tähistamise tähtsust.

Loomulikult esines sõnavõtuga kangelase nime kandva väeosa esindaja, nooremleitnant Hannes Parmo, kes muuhulgas luges ette ka pataljoniülema läkituse.

Aktuselt ei puudunud ka meie kauaaegse koostööpartneri Sillaotsa kooli õpetaja ja noorkotkapealiku Taivo Kirmi värvikas ja huvitav sõnavõtt, mis seekord keskendus tema noorpõlvemälestustele, millele lisasid põnevust ja seikluslikkust Nõukogude okupatsiooni tingimustes J. Kuperjanovi haua külastamine Raadi kalmistul.

Muusikaõpetaja Mare Muru juhendamisel esinesid 7. kl noormehed vahva sõdurilauluga ja emakeeleõpetaja Gerly Hermann valmistas ette 4. kl õpilaste Adele Marleeni, Kristoferi ja Hendry esinemise, mis kajastas Juliuse saamist meie koolivennaks ja tema hakkamasaamist õpilasena.

Juliuse esimesest lahingust mälestamiseni Raadi kalmistul

Jätkas Unipiha kooli direktriss Eha Jakobson, tuues esile ka poiste koolielu seikluslikuma poole, mille üheks näiteks oli talvine lumesõda, mida on nimetatud ka Juliuse esimeseks lahinguks.
Mälestusüritusele panid südamliku ja väärika punkti Kambja Vallavolikogu esimees Aivar Aleksejev, volikogu liige ja Kuuste Meesseltsi esindaja Kuldar Lepik, Kuuste kodutütarde rühma liige Kreete Meus ja noorkotkaste rühma liige Airon Andero Osula. Kodukandi kangelase hauale Raadi kalmistul asetati mälestuskimbud ja süüdati küünlad.
Täname ka Kuuste raamatukoguhoidjat Heli Nemvaltsi, kes seadis juba aegsasti üles raamatunäituse, kus kajastuvad nii J. Kuperjanovi elukäik kui tema hindamatu panus Eesti iseseisvuse kaitsmisesse.
Lõpetuseks saame tõdeda, et me ei unusta oma kangelast iialgi.

Kaido Mark
Kuuste Kooli huvijuht

Kino maale
EelmineÜlenurme Gümnaasiumis toimus põnev matemaatika- ja robootikalaager
JärgmineKonverents „Toitumisteadlik kool“ tõi Tõrvandisse koolitoiduhuvilised