Uuendatud 13.05.2025

14. mail 2025 kell 15.00 käivitatakse Kaitseväe õppusel Siil esmakordselt üleriigiline ohuteavituse süsteem EE-ALARM, sealhulgas lähevad 22 asulas ja Tallinna lähiümbruses tööle sireenid. Ennelõunal saadetakse ohuteavituse kanalitesse ka eelinfo, mis teavitab pärastlõunasest sireenide käivitamisest juba ette.
Kõigile Eestis olevatele mobiiltelefonidele saadetakse järgnev SMS-sõnum ja „Ole valmis!“ ja/või „Eesti äpp“ olemasolul teavitus:
SÕNUM 1: „Kaitsevägi: täna, 14. mail kl 15.00 toimub õppuse Siil raames ohuteavituse test, käivitatakse ka sireenid. Tegelikku ohtu pole! Lisainfo kriis.ee ja tel 1247“
Kell 15 käivitatakse kogu ohuteavitusesüsteem ja sealhulgas käivituvad 22 asulas ja Tallinna lähiümbruses sireenid ning Kaitsevägi saadab inimestele uue sõnumi.
SÕNUM 2: „Kaitsevägi: See on ohuteavituse test õppusel Siil. Täna 14.05 kl 15.00 kõlavad sireenid. Tegelikku ohtu pole! Lisainfo kriis.ee ja tel 1247. Tagasiside kriis.ee“
Ohuteavituse teade ilmub ka ribatekstina ETV ja ETV+ telekanalitel, err.ee veebilehel ja „ERR Uudised“ mobiiliäpis.
Kuidas valmistuda?
- Aidake levitada infot ja rääkige pere ning lähedaste ringis, kas kõigini on info ohuteavituse süsteemi käivitamisest jõudnud ning kas nad on selleks valmistunud.
- Laadige enda telefoni mobiilirakendused „Ole valmis!“ ja/või „Eesti äpp“. Veenduge, et olete andnud loa mobiilirakendusel endale teavitusi saata. Vajadusel aidake ka lähedasel telefoni seadistada.
- Vaadake oma mobiilioperaatori iseteeninduses üle keele-eelistus. Riik saadab ohuteavituse välja kolmes keeles. Kui olete eelnevalt oma keele-eelistuse paika pannud, saate teavituse ainult selles keeles. Muul juhul tuleb sõnum eesti ja inglise keeles. Keele-eelistuse muutmise juhised on kättesaadavad iga mobiilioperaatori kodulehel.
- „Ole valmis!“ rakenduse kaudu harjutavad kaitsevägi ja Naiskodukaitse vahemikus 10.-20.maini ka õhuohtude tuvastamist. Lisainfo „Ole valmis!“ äpist ja Naiskodukaitse veebilehelt.
- Tutvuge kriisideks valmistumise juhistega veebilehel olevalmis.ee või samanimelises mobiilirakenduses „Ole valmis!“.
Lisaks mõõdetakse sireenide helitugevust!
Neljas Eesti linnas mõõdab Siseministeeriumi infotehnoloogia- ja arenduskeskus koos Päästeameti ja erapartneriga helitugevust, et vaadata, kuidas sireenide modelleeritud kuuldavus päriseluga kokku läheb. Mõõtmine toimub Tartus, Tallinnas, Pärnus ja Narvas. See tähendab, et sellel päeval võib linnades kohata nii erariietes kui ka päästeameti vormis inimesi, kes seisavad müramõõtmise seadmetega avalikus ruumis.
Kui ohus on sinu elu, tervis või riigi julgeolek – olgu selleks ohuks ulatuslik keemiaõnnetus, loodusõnnetus või sõjaline rünnak – siis on kõige olulisem, et sa saaksid kiiresti teada, mis toimub ja kuidas käituda. Just selleks ongi viimastel aastatel Eestis välja arendatud ohuteavitussüsteemi, mille nimi on EE-ALARM.
Ohuteavituse kanaliteks on praegu mobiilirakendused „Ole valmis!“ ja „eesti.ee“, SMS-teavitus ohupiirkonnas olevatele inimestele, ribatekstid ETV ja ETV+ kanalites ja err.ee portaalis. Kõige äärmuslikematel juhtudel käivitatakse ka sireenivõrgustik. Millistes kanalites ja kui ulatuslikult riik ohuteavituse edastab, sõltub olukorra tõsidusest ja ulatusest. Ohuteavituse läbi saad teada, mis on juhtunud, kuidas käituda ning kust saad täiendavat infot.
Kui kõikidel juhtudel saad läbi ohuteavituse teada, mis on juhtunud ja kuidas käituda, siis sireenid sisulist infot edasi ei anna, vaid mängivad 30-sekundilise vahega minutipikkust heli. Sireenide ainuke eesmärk on äratada tähelepanu ning sellisel juhul peab alati ainult ühte asja tegema: varjuma otsekohe lähimasse siseruumi, soovitatavalt tugevate seintega ruumi ning akendest eemale. Kui ollakse ohutumas kohas, siis tuleb otsida lisainfot veebilehelt kriis.ee, kus on juba täpsemalt kirjas, mis on juhtunud ning kuidas käituda.
Riik on sel kevadel võtnud fookusesse just ohuteavituse, et tutvustada Eesti inimestele neid viise, kuidas riik ohtudest teada annab ning kuidas sellisel juhul käituda. Siit ka üleskutse kõigile laadida alla „Ole valmis!“ ja/või „eesti.ee“ äpid ning rääkida ka lähedastega üle, kuidas käituda, kui kuulda on sireene.
Ohuteavituse käivitamisega antakse esmakordselt elanikkonnale reaalne kogemus, kuidas riik inimestele ohtudest teada annab. Eesmärk on vaadata üle Kaitseväe ja ka Päästeameti tegevused ning protsessid ohuteavituse väljasaatmisel.
Soovitused inimestele 14. mail 2025
- Elage oma tavapärast elu.
- Rääkige enne seda oma lähedastega, eriti laste ja vanavanematega, et ohtu ei ole, et nad oleksid valmis selleks ning vajadusel selgitage ka üle, kuidas reaalses olukorras siis tegutsema peaks.
- Vaata käitumisjuhiseid veebilehelt olevalmis.ee. Samalt lehelt on võimalus ka kuulata, missugust heli sireenid teevad.
Oskar Lepik, Päästeameti kommunikatsiooniosakonna nõunik
Lisainfo: Päästeamet