Ülenurme Gümnaasiumi arengukavas 2024–2029 on toodud, et kooli põhiväärtused on vastutustunne, õiglustunne, õpihuvi ja -oskused, rõõm, koostöö, isikupära, hoolivus, ettevõtlikkus, tervis ja terviseedendus ning traditsioonid.
Kogukonna ja vallavalitsuse ootustest
Kambja vald on dialoogis koolijuhiga pidanud kinni eranditult õppeasutuse põhiväärtustest ning seadnud esikohale kogukonna ootused. Eesmärk on universaalse, konkurentsivõimelise hariduse pakkumine kõikidel haridusastmetel. Lapsevanema ja lapse seisukohalt on kesksel kohal ka võrdsete võimaluste tagamine, õpilase areng, individuaalne toetamine ning kooli ja kodu koostöö.
Nendest märksõnadest on lähtutud juba 2022. aasta augustist, mil ametis olev koolijuht asus gümnaasiumi etteotsa. Vallavalitsuse ootused on: korrastada kooli töötajate töölepingud, otsida kvalifikatsiooninõuetele vastavaid õpetajaid ja tugispetsialiste ning suunata nõuetele mittevastavad töötajad edasi õppima või kutset omandama, läbimõeldult korraldada töötajate värbamine ja 10. klassi õpilaste vastuvõtmine, gümnaasiumiosa atraktiivsemaks muutmiseks leida võimalusi moodulõppeks, töötada välja uued palgakorralduse põhimõtted, uuendada arengukava ning põhimäärus, väärtustada head koostööd õpilaste ja õpetajatega ning lojaalsust kooli pidajaga.
Koolijuht peab võtma arvesse mitmeid asjaolusid
Vallavalitsus, lähtudes vastutustundlikkusest ning laiapõhjalisusest, arvestades kõikide osapoolte huvidega, on pidanud juhiga mitmeid tulevikku puudutavaid vestlusi, kus peamine on koolipere heaolu. Kõnelustel on esile kerkinud ka eht-eestlaslikud iseloomuomadused, mis on jätnud tõlgendamisruumi. Eelarve distsipliin, kvalifitseerimata õpetajate ja tugispetsialistide probleem, õppekavade ja muu dokumentatsiooni venimine, lastevanemate pöördumised, on kesksed küsimused. Direktor peab võtma vastutuse kooli juhtimise eest, et kooli pidaja ja kogukonna ootused saaksid täidetud ehk Ülenurme kool peab olema piirkonna hariduselu tõmbekeskus.
Kooli pidaja on koolijuhiga kõnelustes tuginenud ametijuhendile, et juht on hea suhtlemis- ja väljendusoskusega, koostöövalmis, omades oskust pidada läbirääkimisi, algatus- ja organiseerimisvõimeline, hea pingetaluvusega, analüüsi- ja sünteesivõimega, otsustus- ja vastutusvõimeline, aus ning korrektne.
Kinni tuleb pidada eelarvest, arvesse tuleb võtta õpetajate ja tugispetsialistide kvalifikatsiooninõudeid, HEV-õpilased peavad olema vajalikul moel toetatud ning korras peavad olema nii õppekavad kui ka dokumentatsioon.
Konkurentsivõimelise hariduse pakkumiseks tuleb ühiselt pingutada
Terav konkurents ühiskonnas kui ka hariduselus peab panema kooli rohkem pingutama ning otsima lahendusi. Õpetajad teavad ja tunnevad oma tööd, on lugupeetud tänu oma erialateadmistele, mida tõstetakse esile nii maakondlikult kui üleriiklikult. Tähtis on, et gümnaasium on jätkuvalt kool, kuhu soovitakse tulla õppima, sest see pakub konkurentsivõimelist ja kaasaegset haridust ning hoiab kogukondlikke väärtusi, mis on sõnastatud ka kooli põhiväärtustena.
Kambja Vallavalitsus
Teate edastas: Marko Ojakivi, Kambja Vallavalitsuse kommunikatsioonijuht, 515 6142, marko.ojakivi@kambja.ee