Õppimine on inimese jääv investeering iseendasse

171

TÕN 2009 plakatMida sa eile õppisid?

Kuidas, ei midagi?

Mäletad, naabrinaine rääkis sulle, kuidas uutmoodi õunamoosi keeta, ja laps õpetas sulle täitsa mitu uut ingliskeelset sõna…

Seega õppisid ju küll.

Tõsi on, et õppimine leiab üha rohkem kõlapinda. Nii toimub sellelgi aastal 2.-9. oktoobrini XII täiskasvanud õppija nädal (TÕN), mil inimeste õpijulgust taas tunnustatakse.

Traditsiooniks saanud avaüritusel, sedapuhku 2. oktoobril Põltsamaal, astuvad lavalaudadele Eesti aasta õppija, koolitaja, koolitussõbralikum organisatsioon ja omavalitsus.

On hea tõdeda, et esile tõstmist leiab ka miski, mida ei saa meetriga mõõta ja kullakottides kaaluda – elukestev õpe ja õppimissõbralikkus.

Ehk on just Euroopa Liidu loovuse ja innovatsiooni aasta sobilik oma ellu muutuste ja uuenduste toomiseks?

Järgmine arutlus on laenatud Viljandimaa aasta õppija kandidaadilt Raul Järvelt: „Minu arvates täiskasvanuõppega on sama lugu, mis paljuräägitud innovatsiooniga. Tihti mõeldakse, et see peab olema midagi suurt, keerulist ja teaduslikku. Võib, aga ei pea. Eelkõige on tähtis, et oskust ja teadmisi kasutatakse – need aitavad meil midagi kiiremini, paremini ja odavamalt teha või saavutada.”

Kui naasta loo algusse, siis on selge, et ka sina oled õppimist alustanud. Järgmine samm on teha seda teadlikult.

Enesearendamise teel ei pea saavutusi tingimata harjumuspäraste edu parameetritega mõõtma. Kui tänu õppimisele pole kohe tulnud palgakõrgendust või kõrgemat ametikohta, ei tohiks käega lüüa. Tegelik kordaminek on see, et julged otsustada ja muuta oma elu – küllap tuleb siis kõik muu nagunii. Investeering iseendasse on jääv.

Õppimine avab ukse võimalustele. Alusta sellega juba täna. Usu, et homme vaatad sa maailma uute silmadega!

Külliki Steinberg,
ETKA Andras pressiesindaja

 

Kuula:

Vikerraadios igal reedel „Huvitaja” saates kell 10-11 juttu täiskasvanuharidusest. Järelkuulatav: www.err.ee.

Vaata:

ETV ekraanil alates 5. septembrist igal laupäeval kell 18 saade „Tagatargemad”. Järelvaadatav: www.err.ee.

Loe:

Ajakirja „Õpitrepp” teine number ilmus 15. septembril. Küsi kohalikust raamatukogust ja omavalitsusest või loe:

www.andras.ee.

Informatsiooni õppimisvõimaluste kohta leiab:

1) haridus- ja teadusministeeriumi kodulehelt www.hm.ee rubriigist „Õppijale”;

 

2) kutseõppeasutuse või kõrgkooli täiskasvanute koolituse osakonnas on võimalik osaleda erinevatel kursustel, info õppeasutuse koduleheküljelt ja www.hm.ee;

3) vabahariduslikus koolituskeskuses (rahvaülikool, rahvakool, huvialakool) on samuti võimalik osaleda erinevatel kursustel. Info: www.vabaharidusliit.ee ja koolituskeskuste kodulehekülgedelt.

Kino maale