-6.2 C
Kambja
Teisipäev, 28.11.2023

Arhiveeritud sisu!

Artikkel on rohkem kui nelia aastat vana ja ei pruugi olla ajakohane. Arhiveeritud ajalehe artikli sisu takkajärgi ei muudeta!

Vajalik võib-olla värskema teabega tutvumine!

EsikülgKoduvalla arhiivRadokuu on kale aeg

Radokuu on kale aeg

hiisAasta teine kuu kannab maakeeles mitmeid nimi: radokuu, radukuu, helmekuu, tõine kuu, soesõidukuu, soekuu, hundikuu ja kirbukuu.

Nagu kuu, nii nimed. Rado ja radu tähendavad võro keeli tuisku ja tormi, helmed tähendavad härmahelmeid, soesõidukuu sute jooksuaega. Mida kirbukuu tähendab, mine võta kinni. Ehk keegi lugejatest teab?

Kirikukalendrist on tulnud nimed nagu: küündlapäävakuu, küünlakuu, küündlakuu, küündlekuu, küinlakuu, küinglekuu, vastlakuu ja lihaheitekuu.

Veebruar (vadjas fevral`i) on pärit Rooma kalendrist, kus februarius tähendab puhastuskuud ja on pühendatud jumal Februale.

Radokuud loetakse koos südakuuga aasta üheks kõige kõvemaks ajaks. Kõval (ka kaledal, kuival, kalgil) ajal tehtud või alustatud asjad jäävad püsima, ei rikne ega lagune kergesti.

Kanepis on kõneldud:

Kõige kuivem aeg on siis, kui küünlakuu kolme päeva vanune on, siis on kõige parem puuraiumise aeg. Ehituspuud ei mädane, peavad kaua vastu, põletispuud annavad valusa tule. Kõik puud üldse, eriti tarbe- ja ehitispuud, tulevad kuival ajal võtta, s.o vana- ehk ka noorekuu viimasel veerandil. Kui aga küünlakuu kolme päeva vanune, siis maksab ainult kolm korda kirvesilmaga puud vastu koputada ja puu kuivab ära.

Radokuu pühad

02.02. Pudrupäev poolitab inimese toidu. Külma süda on lõhki. Selle päeva päike annab naistele head tervist. Pudrupäev on naiste püha – naised käivad külas, mehed teevad koduse töö. Saartel, lääne- ja lõunamaakonnis juuakse tervistavat küünlapuna – punast jooki või lihtsalt õlut. Kindlasti keedetakse tanguputru.

Pudrupäevast pikemalt

09.02. Luuvalupäeval ei tohi tööd teha ega end palju liigutada, muidu vaevavad luud-liikmed kogu järgmise aasta. Ka magatakse sel hommikul kauem kui muidu, et kosutada tervist. Kui sel päeval lammast niita, siis kasvab tal kare vill.

Luuvalupäevast pikemalt

16. – 17.02. Kihlakud (liugupäev ja tuhkapäev. Liugupäeval (24.02.) on keelatud naistetööd. Käiakse liugu laskmas: mida pikem liug, seda parem. Keedetakse seajalgu ubade ja hernestega. Kui sel päeval juukseid lõigata, siis kasvavad need hästi. Tuhkapäeval (25.) seevastu ei tohi üldse juukseid kammida. Tuhkapäeva külalistele (eriti naistele) visatakse tuhka või soola jälgedesse, et nad kärbseid või nõidust ei tooks. Nüüdsest ei võeta enam toas tuld üles.

Kihlakutest pikemalt

Kuu

Täiskuu kõva aeg on kuni 01.02. kl 08.18.
Kahaneva kuu pehme aeg 01.02. – 06.02.
Vana kuu kõva aeg 06.02. – 12.02. (viimane veerand 06.02. kl 01.49.
Kadukuu pehme aeg 12.02. – 16.02. ( kuu loomine 14.02. kl 04.51)
Noore kuu kõva aeg 16.02. – 22.02.
 Noore kuu pehme aeg 22.02. – 26.02. (esimene veerand – 26.02 kl 02.42)
Täiskuu kõva aeg 26.02. – 02.03. ( täiskuu – 28.02. kl 18.38)

Päris kaduneljapäeva radokuus ei ole. Nõrgemad kaduneljapäevad on 10.02. (viimase veerandi neljas päev) ja 11.02. (viimase veerandi neljapäev).

©Maavald.ee

Loetumad