4.9 C
Kambja
Esmaspäev, 27.03.2023

Arhiveeritud sisu!

Artikkel on rohkem kui nelia aastat vana ja ei pruugi olla ajakohane. Arhiveeritud ajalehe artikli sisu takkajärgi ei muudeta!

Vajalik võib-olla värskema teabega tutvumine!

EsikülgKoduvalla arhiivTeavituskampaania juhib tähelepanu ohutule lõkketegemisele

Teavituskampaania juhib tähelepanu ohutule lõkketegemisele

19. mail alanud kampaania „Säästad või saastad?“ juhib elanike tähelepanu lõkketegemise seostele tervisega. Lõkkes põletamiseks sobib ainult puhas puit ja paber. Kõige muu põletamisel paiskuvad õhku ohtlikud ained, mis kahjustavad inimeste ja keskkonna tervist.

Keskkonnaportaal Bioneer koostöös Keskkonnaministeeriumiga alustas KIKi toel teavituskampaaniat, et pöörata elanike tähelepanu ohutule lõkketegemisele. Kampaania kodulehelt www.lõke.ee leiab rohkelt infot prügi põletamise ohtlikkusest ning loodussõbralikust jäätmekäitlusest.

Lõkkes põletamiseks sobib ainult puhas puit ja paber, kõik ülejäänu kahjustab inimest ja loodust. Näiteks plastpakendite lõkkes põletamisel paiskub õhku hulgaliselt mürgiseid ained. „Lõkke tegemine on tore tava, aga tasub hoolikalt mõelda, mida lõkkematerjalina kasutada. Kui põletatakse prügi, on paraku tegu nii looduse kui inimese tervise suhtes vaenuliku teoga. Miks sellest hoiduda ja mittevajalik materjal kevadise koristuse järel koduaias lõkkesse viskamise asemel liigiti kogumise konteineritesse viia, sellele algav kampaania vastuseid pakub,“ ütles keskkonnaminister Keit Pentus-Rosimannus.

Igasugune tarbimine toob kaasa ka jäätmete tekkimise. Olmejäätmete liigiti kogumiseks on Eestis paigaldatud hulgaliselt jäätmekonteinereid ning enamus jäätmetest saab ära anda tasuta. Paraku näitavad Keskkonnainspetsiooni kontrollkäigud, et osa jäätmeid põletatakse ära kodustes majapidamistes, mis seab ohtu inimeste tervise ja saastab loodust. Iga inimene, kes süütab prügilõkke, ohustab sellega ümberkaudseid elanikke ja keskkonda.

Parim viis tekkivate jäätmetega toimetulemiseks on need liigiti sortida ja panna viia vastavasse konteinerisse või kogumispunkti. Kahjuks valivad osa elanikke hoopis muu viisi jäätmetest vabanemiseks – need põletatakse lõkkes, mis kahjustab nii nende endi, lähedaste kui ka naabrite tervist. Jäätmete põletamine kahjustab ka loodust.

Põlemisest tekkivad ühendid tõusevad õhku ning langevad taas maapinnale. Seda hingavad sisse nii täiskasvanud, lapsed kui loomad. Mürgiga saavad kaetud ka puud, põõsad ja muud taimed. Seega koduaias prügi põletades katame ohtlike ainetega ka maasikad ning õunad, mida me kõik otse aiast korjatuna süüa armastame.

„Kui inimene ei tea, kuidas on tema kodukohas jäätmete äraandmine korraldatud, siis tuleks seda uurida kohalikust omavalitsusest. Reeglina on ka omavalitsuse veebis väljas piirkonda puudutav info. Kampaania veebileht www.lõke.ee annab vajalikud suunised kätte. Me kõik suudame teha loodusest ja tervisest hoolivamaid valikuid,“ selgitas Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaar.

Projekti läbiviija on MTÜ Ökomeedia, kes on tuntud keskkonnaportaali www.Bioneer.ee eestvedajana. Keskkonnaministeerium koos allasutustega on projekti koostööpartner. Projekti rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

{loadposition video_3828_1}
{loadposition video_3828_2}

Loetumad