-7.2 C
Kambja
Pühapäev, 10.12.2023

Arhiveeritud sisu!

Artikkel on rohkem kui nelia aastat vana ja ei pruugi olla ajakohane. Arhiveeritud ajalehe artikli sisu takkajärgi ei muudeta!

Vajalik võib-olla värskema teabega tutvumine!

EsikülgKoduvalla arhiivVeekogudele tekkiv jää on nõrk ja ohtlik

Veekogudele tekkiv jää on nõrk ja ohtlik

Aukudega nõrk jää.Külmemate ilmade saabumisega vee-kogudele tekkiv õhuke jääkiht ei pruugi kanda täiskasvanuid ja ka lapsi.

Päästeamet palub mitte minna haprale jääle, sest see võib olla eluohtlik.

Talve saabudes veekogudele tekkinud jää on väga nõrk ja vesi selle all äärmiselt külm. +4 C° vees (jääalune vesi Eesti oludes) kaotab täiskasvanud inimene teadvuse kuni 10 minuti jooksul, lapsed ja vanurid veelgi varem. Jääst läbi vajumisel ei saa inimesele saatuslikuks mitte ujumisoskuse puudumine, vaid eeskätt külm vesi, mis mõne minutiga tegevusvõime halvab.

Ohutu on minna jääle pärast paarinädalast külma, kui jää paksus on vähemalt 10 cm.

Jää on alati õhem sildade juures, kõrkjate ümbruses ning allika- ja suubumiskohtades. Samuti on voolava veega veekogus jää tavaliselt nõrgem kui järves või tiigis.

Ka pragude ja lõhedega jää on ohtlik, sest ilmastikutingimuste muutumisel võivad praod ja lõhed ületamatuteks muutuda.

Tekkinud jää on lastele alati huvi ja põnevust pakkunud, kuid paraku ei oska lapsed hinnata ohtusid. Päästeamet palub õpetajatel ja lapsevanematel selgitada jääle mineku riske ja tagajärgi ning mitte jätta lapsi veekogude läheduses järelevalveta.

Igal aastal on juhtunud õnnetusi lastega, kes on vanema teadmata läinud õhukesele jääle ja läbi selle vette vajunud.

Koeraomanikud ei tohi lasta oma lemmikloomi õrna jääga kaetud veekogude äärde rihmata jooksma. Loomad (nagu lapsedki1) ei taju hapra jääga seotud ohtusid ja võivad läbi õrna jää vette vajuda, kust ei suuda enam iseseisvalt välja tulla.

Päästeamet palub igaühe kaasabi ohtlike olukordade ennetamiseks ja vältimiseks.

Nõrgal jääl viibijad tuleb sealt koheselt ära kutsuda, et ei satuks ohtu nende endi ja õnnetuse korral päästma läinud kaaslase elu. Abi vajavat inimest märgates tuleb koheselt helistada numbril 112.

Astra Pintson-Käo,
Päästeameti Lõuna päästekeskuse pressiesindaja

 

Loetumad