Maksu- ja tolliameti soovitused internetikaubamajast tellijale

506

Üha enam on levinud erinevate kaupade tellimine välismaistest e-kaubamajadest. Tellimiste tippaeg jääb tavaliselt sügisesse, et pakk jõuludeks ikka kohale jõuaks.

Et saadetiste deklareerimine ja impordimaksude tasumine ei tuleks üllatusena ja ei rikuks jõulurõõmu, siis anname siinkohal mõned selgitused.

Euroopa e-poed enamasti tollipriid

Kui tellite kauba Euroopa Liidu territooriumil asuvast e-kaubamajast, siis tollideklaratsiooni esitama ei pea, samuti ei ole vaja tasuda impordimakse. Siiski tuleb arvestada, et näiteks alkoholi- ja tubakatooteid on võimalik tellida vaid maksuesindaja olemasolul ja teatud kaupade, näiteks ravimite ja suitsuvabade tubakatoodete (huule-, nuusk- ja närimistubakas) tellimine on keelatud.

Deklareerimine alates 23 eurost

Tavakauba tellimisel väljastpoolt Euroopa Liitu tekib deklareerimise ja maksude tasumise nõue siis, kui kaupade väärtus saadetises on rohkem kui 22 eurot. Nimetatud maksuvaba piirmäär ei kehti parfüümile ja lõhnaveele. Nende tellimisel tuleb ka väiksemate summade korral esitada tollideklaratsioon.

Kui kaupade väärtus saadetises on 22-150 eurot, tuleb tasuda käibemaks 20%. Kui kaupade väärtus on rohkem kui 150 eurot, maksustatakse kaup lisaks käibemaksule ka tollimaksuga, mille määr sõltub konkreetsest kaubast.

Kui olete kauba tellimisel tasunud ka transpordi eest, siis maksustamisele kuulub kogu summa (kauba hind koos transpordi maksumusega).

Piirangutest

Mõningate kaupade tellimine on keelatud või seotud piirangutega. Ei tohi tellida ravimeid, huule-, nuusk- ja närimistubakat, liha- ja piimatooteid, narkootilisi ja psühhotroopseid aineid, relvi ja relvaosi jne.

Lisaks tuleb internetikaubamajast tellides alati arvestada mõningase riskiga, sest kaup võib olla võltsitud või ebakvaliteetne, samuti ei pruugi Aasia turule mõeldud elektroonikatooted vastata Euroopa Liidus kehtestatud nõuetele.

Kauba saatmisel väljaspoole Euroopa Liitu ekspordimakse kehtestatud ei ole ja alla 1000 euro väärtusega kauba korral ekspordideklaratsiooni tegema ei pea.

Kui saadate eelnevalt tellitud kauba tagasi eesmärgiga see vahetada teise kauba vastu (näiteks rõivaste suurusnumbri muutmise tõttu) või tagastate kauba lõplikult (näiteks kaup ei vastanud ootustele), on soovitav ekspordideklaratsioon teha vaatamata sellele, et kauba väärtus on alla 1000 euro. Ekspordideklaratsiooni tegemine kaupade tagasisaatmisel lihtsustab tollimaksude tagasi taotlemist.

Kõik keelud ja piirangud kaupade sisse- ja väljaveol sõltuvad nii lähteriigi, sihtriigi kui ka postiveo eeskirjadest.

Täpsema teabe saamiseks on soovitav enne kauba tellimist tutvuda Maksu- ja Tolliameti kodulehel oleva infoga või võtta meiega ühendust tolliinfo telefonil (8800814) või e-kirja teel (tolliinfo@emta.ee).

Postiveo eeskirjade selgitamise osas aitavad posti- ja kullerfirmad.

Tiina Kivi
MTA Tartu teenindusbüroo juhtivkonsultant

Kino maale
EelmineMugav ja soodne maakondlik bussiliin
JärgmineEELK Kambja koguduse täiskogu koosolek