„Tulge appi, oleme pätide käes vangis!“

303

Ülenurmelane Mart leidis jõel aerutades roostikust päevinäinud klaaspudeli, milles kiri appikutsega. Tõenäoliselt on tegu laste mänguga – ja isegi naljaviluks appi ruttaja oleks omadega väga hiljaks jäänud, sest need lapsed on ammu täiskasvanud.

Valgamaalt pärit ning Tartumaal Ülenurmel elav Mart aerutas paadiga kodusel Porijõel. Korraga leidis ta roostikust vana limpsipudeli, millel kork peal. „Nägi välja nagu nõukaaegse Kellukese pudel,” meenutas mees, kelle sõnul aga ei olnud pudeli sildid mõistagi säilinud.

Pudeli seest paistis paber ja ilmselgelt oli tegu pudelkirjaga. Paraku oli paber niiskunud ning Mardil tuli leiule läheneda nagu lord Glenarvanil ja teistel Jules Verne’i „Kapten Granti laste” tegelastel – pudel sisu kättesaamiseks purustada.

Kehvasti säilinud ja vähemalt ühe kirjaveaga pudelipost pajatas järgnevat: „TULGE appi, oleme pätide käes vangis. „SOS”. Oleme k****ga metsas.” Osa tekstist on loetamatu, küll aga on allakirjutanute nimed kenasti näha: appikutsekirja saatsid kunagi pudeliga teele Marge, Indrek, Toomas ja Jürgen.

Pudeli leidja ja inimesed, kes sellest kuulda said, tõdesid nostalgiliselt, et tänasel mobiiltelefonide ajastul lapsed paraku enam ei tea, mis on pudelipost. Omal ajal tuli lastel aga enda lõbustamiseks leidlik olla ning ilmselt nii sündiski see kiri, mis täna meile mõtlemisainet pakub.

Pudeliposti vanust on raske kindlaks teha, kuid ei saa välistada, et neiu Marge ja tema kaaslased viskasid selle Põlva- ja Tartumaal kulgevasse ning Emajõkke suubuvasse 42 km pikkusesse Porijõkke juba ENSV ajal.

LõunaLeht edastas pudeli pildid A.Le Coqi ehk Tartu õlletehase muuseumi ja uuris, kas on võimalik kindlaks teha selle taara arvatavat vanust. Nagu selgus, toimus laste pudeliposti mäng ilmselt vähemalt 13 aastat tagasi ning kaunis kindlalt on noored tänaseks ammu täiskasvanud.

„Selline madal läbipaistvast klaasist limonaadipudel oli Tartu õlletehases kasutusel aastatel 1969 – 2008,” vastas muuseumi juhataja Mart Haldma. „Sellesse villiti palju erinevaid sorte karastusjooke, long-drinke (kui need tulid 1990ndatel) ja ka mineraalvett.”

Kui keegi kirja autoritest neid ridu loeb ja võiks pudeliposti sündi lähemalt meenutada, on ta teretulnud LõunaLehega ühendust võtma!

URMAS PAIDRE,
LõunaLeht

Kino maale
EelmineKambja lasteaia oma spordiväljak
JärgmineKõik Eesti perearstid ja -õed kutsuvad nõustamisele ja vaktsineerima