Põllumajandusmuuseum loosib välja auhindu ja paneb masinad rääkima

159

Kas tahad teada, milline näeb välja Claas Jaguari silokombain või Pottinger Novacati liblikniiduk? Millised on uhkeimad viljalaevad, mis sõuavad ka Eesti põldudel? Eesti Põllumajandusmuuseumi kahes näitusesaalis saab kuni kevadeni uudistada 438 põllutöömasinate mudelit Janek Kalinini kogust, enamik neist haruldased, kollektsionääridele mõeldud eksemplarid.

Kes suvel juba korra kaemas käis, sel tasub uuesti tulla – pooled mudelid on sügisel välja vahetatud veelgi põnevamate vastu. Täida piletit ostes kindlasti ära ka väike ankeet, sest 30. jaanuaril loositakse taas välja vingeid auhindu. Seekord läheb loosi 4 traktorimudelit.

Uudistamist on põllumajandusmuuseumis veelgi. „Aastaid möödujate pilke püüdnud suurte põllutöömasinate väljak on saamas olulise täienduse – hääle ja loo,“ rääkis SA Eesti Maaelumuuseumid näituste ja hariduse osakonna juhataja Ilze Salnaja-Värv. Uue aasta alguses ääristatakse väljak bänneritega, millel on lisaks tehnilistele andmetele toodud kolm põnevat fakti iga platsil näha oleva masina kohta. Näiteks: kas teadsid, et ratastraktor K-700 oli algselt välja töötatud kosmosetööstuse vajadusteks? Või et 1974. aastal ostis Volvo kontsern Nõukogude Liidult JUMZ traktori tehnilise dokumentatsiooni ning töötas selle alusel välja Volvo BM-700? Või et Eestis valmistatud ETN-42 oli Nõukogude Liidu esimene maaparanduse koppadega kett-ekskavaator? Põhjalikumat juttu nii masinate kui kogu Ülenurme mõisa kujunemisloo kohta saab kuulata kolmes keeles ka audiogiidilt.

Talviseid tegemisi jagub põllumajandusmuuseumis nii tuppa kui õue. Kui külmapoisid alt ei vea, siis saavad mudilased jäämäel liugu lasta või lumekarusselliga sõita, jätkuvad populaarsed kokatöötoad. Loomatalitaja pilgu all saab lambale, kitsekesele või küülikule mõne porgandi nosida anda ning poni seljas väikese ratsutamistiiru teha.

Hoia pilk peal muuseumi kodulehel ja Facebooki kontol.

Toredaid ja harivaid elamusi põllumajandusmuuseumis Ülenurmel!

REELI KORK,
EPMi kuraator-projektijuht

Kino maale
EelmineVaktsineerimise tulemustasu saavad 10 omavalitsust
JärgmineTõrvandi lasteaed võtab tööle eripedagoogi