Tartumaa aasta vabakondlane 2021 on Mare Rajamäe. 

1011
AASTA VABAKONDLANE: Kadri Pau (paremal) andis Mare Rajamäele üle Tartumaa aasta vabakondlase tiitli. Foto: Rahel Tamm

Mare on kõikide oma töiste toimetustega puudutanud valla elanikke, nii suuri kui väikeseid. Kolmkümne aasta jooksul juhtis ta Tõrvandi lasteaeda. Pensionile jäädes ei hakanud ta aga pensionipõlve vabadust niisama nautima. Mare asutas kodukultuuri seltsi Tõrvandi, mis liidab tänagi erivanuses inimesi, kellele on oluline käsitöö ja kodukultuuriga seonduva tallel hoidmine. Mare ettevõtmisel on Tõrvandi eakatel aktiivsed suhted ka teiste omavalitsuste eakatega. Ja muidugi ei unustanud Mare lapsi. Meie projektipõhises maailmas õppis Maregi selgeks projektitaotluste kirjutamise, ikka selleks, et luua lastele ja eakamatele inimestele koostegutsemise võimalusi. Mare ja tema naised on käinud koos lasteaia ja algkoolilastega nii matkadel kui õpetanud ka käsitööd. Mare muretses isegi trobikonna väikeseid kangastelgi, et lapsed seal kuduma õpetada, suure kangastelje taha lasteaialaps ju ei ulatu.

Juba üle viie aasta on Mare ja tema naised vabatahtlikuna kudunud kõikidele Kambja valda sündinud titadele papud. Sellest pühendumisest on kasvanud välja südamliku nimega üritus „Papupidu“, kus Ülenurme muusikakooli valges saalis saavad kord kvartalis volikogu esimees ja vallavanem tuttavaks vastsete väikeste vallakodanikega ning tunnustavad nende vanemaid.

Sandor Tabo – Tartumaa aasta vabakondlane 2021 nominent

Just tema eestvedamisel on valminud Ülenurme terviserada. Ta kaardistas piirkonna, koostas matkaraja skeemi ja alustas ise võsa raiumisega. Ta korraldas ka koristamise talgud, mille tulemusel muutus Ülenurme Poldrijärve ümbruse räämas ja võsaga kaetud ala mõnusaks vaba aja veetmise kohaks. Tema entusiasmi tulemusena kulgeb ümber Poldrijärve 5 kilomeetri pikkune tähistatud ja vahelduvad teekattega terviserada. Teekonnal paiknevate kraavide ületamiseks on paigaldatud kaks pontoonsilda. Lisaks leiab viiest Poldrijärve matkaraja looduskaunist punktist puust pingid, et saaks veelgi mõnusamalt aega maha võtta ja loodust nautida.

Tartumaa arendusseltsi eriauhinna – kõige innovaatilisema kogukonnaprojekti tiitli sai mittetulundusühenduse Tartumaa noortekogu projekt „Noortevolikogu igasse Tartumaa valda“.

„Tartumaa hea tegu 2021” maakonna parimad vabakonna tegijad

Kodanikuühenduse tegevuse toetaja

Terminal Oil Grupp / AS Tartu Terminal

nominent:
Elva vallavalitsus

Tartumaa aasta vabakondlane

Mare Rajamäe

nominendid:
Kerli Püll, Mariets Steinberg, Sandor Tabo.

Tartumaa mittetulundusühendus

Eesti evangeelse luterliku kiriku Puhja kogudus

nominendid:
Veeriku selts, Kõrveküla maanaiste selts Miina, MTÜ Tartu Maheaed, MTÜ Mäksa Kolhoos.

Ilma projektita sündinud tegu

Kavastu rannaala korrastamine

 

SÜNERGIA: Auhindu kõrvutades moodustub Tartumaa kaart. Foto: Jaanika Iljas.

Kõik kategooria võitjad said kingituseks Tartumaa kontuuriga kella. Täielik Tartumaa tuleb välja kui kõik 4 auhinda kõrvuti asetada. Selline lahendus sümboliseerib koostegutsemist, üksteisega arvestamist ja ühiseid saavutusi Tartumaa edendamisel ja arendamisel. Igal kella saajal on olnud selles protsessis oma roll ja auhind on meeldetuletus ja tänu selle panuse eest. Mustris on peidus nii Emajõe lained kui Lõuna-Eesti künklik maastik. Üksik küngas on lihtsalt küngas. Ja üksik laine lihtsalt lomp. Palju kupleid tihedasti koostööd tegemas on aga paljude võimaluste maastik ja palju laineid koos võnkumas võimas vetevoog. Nende süles olev kolmeks jaotatud tervik aga sümboliseerib jätkuvalt ühenduses ja koostöös peituvat tugevust.

Esimest korda toimus Tartumaa tunnustamiskonkurss HEA TEGU aastal 2010 ning sellega soovime esile tõsta ja tunnustada neid, kelle teod muudavad meie kodukohta paremaks, kogukonda ühtsemaks ning kodanikuühiskonda tugevamaks.

Väga hea meel on tõdeda, et igal aastal esitatakse kandidaatideks väga erinevaid ühendusi ja inimesi, kes tegutsevad väga erinevates valdkondades ja sihtrühmadega. Kindlasti oleks ilma nende panuseta Tartumaa palju vaesem nii erinevate sündmuste ja ettevõtmiste poolest, mida ühendused ja vabatahtlikud korraldavad. Samuti oleks ka probleeme rohkem, sest nii mõnedki kitsaskohad saavad kiiresti ja järjepidevalt lahendatud just ühenduste ja vabatahtlike poolt.

Kino maale
EelmineCOVID-19 tõttu haiglas 287 inimest; uusi nakatunuid 5845, vallas 96
JärgmineVeebruari jooksul aegub 75 000 inimesel COVID-19 vaktsineerimistõend