Kampaania „Fassaadid ja piirdeaiad korda”

800
Foto: congerdesign (cc)

Puhkuste aeg on saabumas ning nüüd on paras aeg pöörata tähelepanu hoonete renoveerimisele. Kasutades ajalehest lõigatud või väljaprinditud kupongi, saavad Kambja valla elanikud Tartu Värvikeskusest (Ringtee 4) välisvärve koos toonimisega ning puidukaitsevahendeid tavahinnast 22% soodsamalt. Värvimiseks vajaminevad töövahendid on -15% soodsamad.

Kampaania kupong

Enne poodi värvi järgi tõttamist, on aga tarvis teada saada mitmeid olulisi detaile: kindlaks on vaja määrata, mis seisus on värvimist vajav pind, mis materjalist see on ning millega varem värvitud. Lisaks on kasulik arvutada värvitava pinna võimalikult täpne kogupindala. Kui majaomanikule käib selliste pisinüansside kindlaks määramine üle jõu, tasub nõu pidada spetsialistiga. Andes kasvõi osalist infot Värvikeskuse müügikonsultandile, esitab konsultant täpsustavaid küsimusi ning nii jõutakse koos vajaliku „tuumani“ värvipinna olukorra kohta.

Värvi valimine

Kui tehniline eeltöö on tehtud, on aeg värvitooni valida. Kui pind vajab vaid värskendamist, tuleks välja uurida, mis tooniga pind varem värvitud oli. Kui see võimalus puudub, soovitame kaasa võtta piisavalt suur tükk maha koorunud värvi või eemaldada mõni väiksem puidulipp. Mälu järgi värvikaardilt õige tooni leidmine on äärmiselt raske, kui mitte võimatu. Juba pinna suurus ning valgus mõjutavad seda, mismoodi meile värvitoon ühel või teisel pinnal tundub. Kui aga soovite värvitooni muuta, tasub võimalusel kaasa võtta katusekivi ja mõni foto majast. Aga ka mõni inspiratsioonipilt nendest majadest, mis kuskil silma on jäänud. Tartu Värvikeskuses on sobiva tooni leidmisel abiks kujundaja. Temaga tasub enne kauplusesse kohapeale tulemist kindel aeg kokku leppida. Enne lõpliku täiskoguse värvi ostmist võiks eelnevalt proovivärvi kogus ära katsetada – et väikeses koguse värvitooni eelnevalt fassaadil või näidispinna peal ära proovida ning selle sobivuses veenduda. Välisvärvi tooni tuleb alati valida õues. Õuevalguses tunduvad toonid alati heledamad ja erksamad ning seetõttu ei piisa ka sellest, kui värvitooni vaadelda akna all. Hea oleks kõrvutada toone katusekivi, aknaraamide ja uste tooniga.

Värvimine

Aluspind peab olema puhas mustusest ja lahtine vana värv tuleb eemaldada. Puidu puhul tuleb välja vahetada mädanenud ja pehkinud puit. Sine või hallituse märkidega puit, mis on veel tugev, tuleb pesta bioloogilist elementi eemaldava ainega, näiteks Bio-Cleaneriga. Mineraalpinna puhul tuleb lahtine või pude värv eemaldada ja tasandada kasutades selleks sobivat segu. Ideaalne oleks, kui õhutemperatuur on värvi kuivamise ajal 15-23 kraadi. Tugev tuul ja päike võivad värvi liiga kiiresti kuivatada, mille tulemusel kuivab värvi pealmine kiht ruttu tahkeks, lukustades seejuures enda alla veel kuivamata värvi, mis võib hiljem pindmise kihi lahti lükata. Päikeselise ilmaga on soovitav hommikul värvimist alustada maja varjuküljest ja liikuda koos päikesega, püsides varjus – või võtta värvimine ette õhtul.

Millised värvid sobivad teie majale?

Kui tegu on uue pinna või varem lasuurse (läbikumava) puidukaitsevahendiga värvitud pinnaga, on võimalik kasutada lasuurvärve Pinotexi sarjast või Tinova V+ Lasuri. Need tooted jätavad nähtavale puidu naturaalse mustri. Tuleb arvestada, et varem lasuurse värviga värvitud pinda tuleb värskendada kas sama või sarnase tooniga lasuurvärviga, sest teise tooniga värskendamine võib tuua ootamatuid tulemusi, mis ei pruugi meeldida. Pea alati on võimalik lasuurse värviga viimistletud pinda üle värvida täiskatva värviga, mil sellist probleemi ei teki. Kui aluspind on uus puit, siis tuleb see esmalt immutada, et vältida hallituse, seenhaiguste, sine ja mädaniku teket.

Väga hea toimega on Pinotex Base’i ja Pinotex Wood Primer. Eriliselt hoolas tuleb olla lauaotste immutamisega. Kruntvärvi tuleb kasutada nii uue puidukaitse immutusega töödeldud kui ka varem värvitud pinnal, kust vana värv on koorunud või kulunud. Kruntvärvi kaasamine on hädavajalik seetõttu, et see tekitab aluspinna ja pealisvärvi vahele tugeva siduva kihi. See tähendab, et tänu sellele siduvale kihile on välditud pealisvärvi koorumist tulevikus.

Samuti sisaldab kruntvärv lisaks veel puidukaitsevahendeid ning täidab puidupoore, et moodustada ilmastikumõjude eest kaitsvat kihti. Samas tasub meeles pidada, et selleks, et uus värvikiht ka püsima jääks, tuleb vana lahtine värv korralikult aluspinnalt eemaldada.

Puidule müüakse akrüülvärve (Domus Aqua), õlialküüde (Domus) ja veepõhiseid alküüdemulsioonvärve (Domus VX+). Kõige vastupidavam neist on veepõhine alküüdemulsioon, kuna see jätab pinnale paksema ja tugevama kihi. Eriti sobilik on see põhjamaises kliimas, kus külmade tulek ja minek puidu nö. „mängima“ paneb. Domus VX+ nakkub tugevasti puhta puiduga, mistõttu piisab vaid puidu immutamisest näiteks tootega Pinotex Wood Primer. Fassaadivärvide vastupidavus sõltub sellest, kui hästi on kinni peetud kõikidest ettekirjutustest, mis on värvi kasutamisele seatud. Kui värvimisprotseduur on ette võetud hoolikalt, siis peavad fassaadivärvid kuni järgmise värvimiseni vastu 8-16 aastat.

 

 

Kino maale
EelmineValla kaks teed saavad tolmuvaba katte sel suvel
JärgmineAarike hooldekeskuses tehti hoogsalt talgutöid