Tartumaa Maitsed Tartu turuhoones – kauplejad, töötoad, õhtusöök

129
Sündmus on osa sündmuste sarjast Tirin. Pilt: Tartumaa Arendusselts

Tartu turuhoones toimub vabariigi aastapäevale eelneval nädalal hulk toidutarkust jagavaid praktilisi töötubasid. Eesmärk on näidata, kuidas läheneda harjumuspärasele aastapäeva pidulauale leidlikult, tervislikult ja mänguliselt väärtustades kohalikku toorainet ja toodangut. Nädala võtab kokku reedeõhtune pidulik buffet-õhtusöök.

Õpitubades saavad huvilised tarkusi nii köögiviljade hapendamise, magustoitude ja küpsetiste kui võileivakatete ja pasteetide valmistamise kohta. Praktilistes töötubades valminud tooted saavad osalejad kodusele pidulauale kaasa pakkida. Lisaks on sel nädalal turul tavapärasest rohkem Tartumaa väiketootjaid kauplemas, et kohalikud maitsed ja tooraine jõuaks tarbijale lähemale. Teiste hulgas on esindatud auhinnatud Järiste Veinitalu ja Linnupette maheteraviljast müslid – mõlemad Nõo külje alt, Mait Trink oma kastmetega, Peipsiäärt esindavad Magasiaida gurmeemoosid ja Maitseaed köögiviljad. Tartu vallast on kohal Seljamaa talu oma siirupite ja astelpajutoodetega, samuti saab tutvuda VOCO õpilaste toodanguga.

Tartu turu tegevjuht Rene Kiis toob välja, et sündmuse üks eesmärk on meelitada kohale ka neid, kes ehk kuigi sageli turule ei satu. „Tahame tutvustada turgu laiemale seltskonnale, kutsuda ka tavapärasest nooremat külastajat ja näidata, et turg on lahe koht, kus käib suhtlemine, kauplemine, meelelahutus. Et turukultuur on tegelikult suurel määral kogukonnavärk,“ selgitab Kiis.

Kiis lisab, et toidutöötubade kõrval on väga suur roll ka kohalikul kauplejal. Kui varasemalt on sarnase sündmuse raames olnud fookus näiteks Vana-Võromaa toiduvõrgustikul Uma Mekk ja nende toodangul, siis sel aastal on kohal ja eriliselt oodatud Tartumaa toiduvõrgustiku kauplejad ja külaliskauplejad. „Õpitubade üks eesmärke ongi ju pakkuda teadmisi, kuidas sellest värskest ja eripärasest kohalikust toorainest ja kaubast, mida meie tootjad pakuvad, saab teha huvitavaid asju,“ ütleb Kiis.

Nädala lõpetuseks muundub turuhoone reede õhtul restorani Mood peakoka Priit Toomitsa juhtimisel hubaseks restoraniks, kus pakutakse pidulikku viieroalist Eesti stiilis buffet-õhtusööki. Maitsta saab kohalikku kala, liha ja köögivilju. Eesti muusikat mängib taustaks ning tantsuks raadio Ring FM DJ Simon Jay.

Tartumaa Maitsed Tartu turuhoones toimub 19. –23.02.2024 iga päev kell 7.30–16, töötoad iga päev kell 12–14.

Sündmus on osa sündmuste sarjast Tirin, mis kuulub Euroopa kultuuripealinn Tartu 2024 Lõuna-Eesti kogukonnaprogrammi. Sarja korraldavad Tartu kultuuripealinn 2024 korraldusmeeskond, LEADER tegevusrühm Tartumaa Arendusselts, piirkonna kohalikud omavalitsused, toiduvaldkonna tootjad-ettevõtjad ja tegusad kogukondade liikmed.

Üritusesarja programm on leitav veebist tartumaa.ee/tirin

Lisainfo: Rene Kiis, AS Tartu Turg tegevjuht, 505 2090, rene.kiis@tartuturg.ee

Katri Kuusk, Tartumaa toiduvõrgustiku koordinaator, Tartumaa Arendusselts, 5358 4035, katri@tas.ee

Kino maale
Eelmine6. veebruaril on Kambja alevikus osaliselt katkestatud soojusenergia edastamine
JärgmineLõunakeskuses on avatud Tartumaa õpilaste talvise joonistuskonkursi tööde näitus