5.9 C
Kambja
Pühapäev, 26.03.2023

Arhiveeritud sisu!

Artikkel on rohkem kui nelia aastat vana ja ei pruugi olla ajakohane. Arhiveeritud ajalehe artikli sisu takkajärgi ei muudeta!

Vajalik võib-olla värskema teabega tutvumine!

EsikülgKoduvalla arhiivUus kaitsekorralduskava Pangodi maastikukaitsealale

Uus kaitsekorralduskava Pangodi maastikukaitsealale

Purjekad järvel, taamal kuppelmaastik.

Purjetamine Pangodi järvel. Foto: Eha Jakobson 

Keskkonnaamet kinnitas Pangodi maastikukaitseala kaitsekorralduskava aastateks 2015–2024

Järgneva kümne aasta jooksul on Pangodi maastikukaitsealal oluliste tegevustena kavas Kodijärve pargi hooldus ja järvede ning maastiku uuringud.

Ala suure külastatavuse tõttu on oluline ka külastustaristu hooldamine ning jätkuv seire.

Suurematest töödest on Pangodi maastikukaitsealal kavandatud maastike hooldamine vaadete ning maastikupildi säilitamiseks, milles saavad kaasa lüüa nii maaomanikud kui ka kõik teised huvilised. Lisaks on kavandatud Mudalahe ja Kivijärve seisundi uuringud ning kalastiku uuringud Hurda lahes, Mudalahes ning Pangodi järves. Ala suure külastatavuse tõttu on oluline jätkuvalt seirata külastusmõjusid. Ajakohastamist vajab ka kaitstavate loodusobjektide seaduse alusel koostatud kaitseeeskiri.

Pangodi maastikukaitseala (pindalaga 381,2 ha) asub Kambja vallas Otepää kõrgustiku põhjanõlval. Kaitseala moodustati 1964. aastal Pangodi järvestiku tuumiku (Pangodi järv, Kodijärv ja Väike Kodijärv) ja neid ümbritseva mõhnastiku ning Kodijärve pargi kaitseks. Alates 2004. aastast jääb Pangodi maastikukaitsealale ka 101,3 ha suurune Pangodi loodusala.

Pangodi järve äärse ala maastik on oma küngaste ja järvedega kaunis ja väga atraktiivne piirkond nii puhkamiseks kui elamiseks. Järv ja selle lähiümbrus on Lõuna-Eesti oluline turismiobjekt hea juurdepääsetavuse ja läheduse tõttu linnadele. Maastikukaitsealale on rajatud kaks õppe- ja matkarada kogupikkusega ligikaudu kaks kilomeetrit. Lisaks on seal kaks puhkeala parklate, supluskohtade, telkimis- ja lõkkekohtade ning laste mängualaga. Veel on alal mitmeid eramaadel asuvaid suplus- ja sildumiskohti.

Kaitsekorralduskava on kaitstava ala rakenduslik tegevusplaan, millega määratakse järgmise kümne aasta olulisemad tegevused alaga seotud väärtuste säilitamiseks ja kaitsmiseks.

Annika Remmel,
Keskkonnaameti pressiesindaja

Loetumad