Pilootprojekt avab rohkematele inimestele võimaluse soetada abivahendeid soodushinnaga

271

Käesoleva aasta esimeses pooles on avatud sotsiaalkindlustusameti ja sotsiaalministeeriumi pilootprojekt, mille raames saavad riigipoolse soodustusega abivahendeid ka ilma töövõime languse ja puudeta tööealised inimesed. Soodustuse kasutamiseks on vaja arsti või spetsialisti poolt väljastatud abivahendi tõendit.

30. juunini kestva abivahendite pilootprojektiga ja selle raames laiendatud soodustingimuste võimalusega soovivad sotsiaalkindlustusamet ja sotsiaalministeerium selgitada välja, kui suur on tegelik vajadus abivahendite järele nende tööealiste inimeste seas, kellel ei ole tuvastatud puuet või töövõime langust. Nii ongi pilootprojekti esimeste kuude jooksul jõudnud abivahendikeskustesse huvilised, kes on saanud osta või üürida vajalikke vahendeid soodushinnaga või uurinud uute võimaluste kohta lisainfot.

„Riiklik soodustus võimaldab vajalikke abivahendeid kohati täishinnast koguni 90 protsenti soodsamalt soetada, seepärast on huvi tööealiste seas selle võimaluse vastu täiesti olemas,” kirjeldas Tallinnas Mustamäe teel asuva Invaru abivahendikeskuse klienditeenindaja Kristi Vaiga, kelle sõnul on esimese kuu jooksul projekti raames soodustusega soetatud või üüritud näiteks karke, keppe või potikõrgendusi.

Soodustingimustel saab pilootprojekti raames soetada kõiki abivahendeid, mis on seni olnud riiklikult kompenseeritavate abivahendite valikus – olgu nendeks liikumisabivahendid, mähkmed ja sidemed või abivahendid tualeti- ja pesemistoiminguteks. Sealhulgas kehtib laiendatud soodustus nii väljaostmiseks kui ka üürimiseks mõeldud abivahenditele.

„Näiteks kui varem sai täisealine inimene osta või üürida vajaliku potitooli või tugiraami vaid täishinnaga, siis nüüd võib ta need projekti jooksul saada näiteks kuni 80-protsendise soodushinnaga ja see on kindlasti oluline rahaline võit,” toob Vaiga näite ja lisab, et abivahendi lühiajalise kasutamise korral on mõistlik eelistada üürimist.

„Ka ootamatu haigestumise ja haiguslehele jäämise puhul on pikalt voodirežiimil viibimisel elektriliselt juhitava voodi või väiksemate olmeabivahendite nagu haaratsi soetamine soodustusega palju taskukohasem.” Sarnase võrdluse toob Vaiga ka uriinipidamatustoodete kohta, mille puhul saab tõendi alusel täiskasvanute mähkmeid ja sidemeid soetada 40% soodsamalt ning laste mähkmeid 50% soodsamalt.

Tervisemure ja abivahendi vajaduse korral soovitab Vaiga pidada nõu perearstiga, kes ühtlasi saab ka abivahenditõendi väljastada. Trauma korral saab aga tõendi EMO-st ehk erakorralise meditsiini osakonnast kohe kaasa küsida. Küll aga tuletab abivahendikeskuse klienditeenindaja meelde, et abivahendi soetamiseks tuleb lisaks paberil või digiallkirjastatud abivahenditõendile võtta kaasa ka isikut tõendav dokument.

Invaru abivahendikeskus on liikumiserivajadustega inimeste abivahenditele spetsialiseerunud valdkonna suurim ekspert Eestis. Üle Eesti üheksas linnas asuvates teeninduspunktides käib igal kuul enam kui 10 000 abivajajat.

Lisainfo meedia@invaru.ee või tel 5262227

Alates 19. märtsist saab Invarust riikliku soodustusega põetus- ja hooldusabivahendeid kulleriga koju tellida, et lihtsustada igapäevaselt vajaminevate abivahendite kättesaadavust ja kaitsta praegu leviva koroonaviiruse peamist riskigruppi, kes moodustavad valdava osa abivahendikeskuse külastajatest.

Tartus asub Invaru aadressil Narva mnt 27a, tel 611 0977, e-post tartu@invaru.ee.

Kino maale
EelmineElektri- ja soojakatkestus Kambjas
JärgmineKahooti abil õpioskusi võrdlemas