-7.2 C
Kambja
Pühapäev, 10.12.2023

Arhiveeritud sisu!

Artikkel on rohkem kui nelia aastat vana ja ei pruugi olla ajakohane. Arhiveeritud ajalehe artikli sisu takkajärgi ei muudeta!

Vajalik võib-olla värskema teabega tutvumine!

EsikülgKoduvalla arhiivPikksaare vabadussammas sai väärika juubelipeo

Pikksaare vabadussammas sai väärika juubelipeo

Pikksaare vabadussammas
sai väärika juubelipeo
ausammas ja inimesed

Üle 40 suure ja väikese kogunes 23. juuni keskpäeval Pikksaarde, et üheskoos tähistada vabadusmonumendi 75. aastapäeva.

Koosviibimne algas Eesti hümni laulmise ja Jaak Söödi, esimese EV-aegse talulipu, juures auvahis seismisega.

Oma tervituskõnes kutsus Kambja vallavanem Ivar Tedrema kokkutulnuid mõtlema selle üle, miks me pole osanud vabaduse tulles hoida Eestimaad. “Meie majanduses valitseb väliskapital,“ rõhutas ta.

Pärast sõnavõttu asetas Ivar Tedrema monumendi jalamile vallavalitsuse poolt krüsanteemipärja. Sedasama tegi Kambja kaitseliidu poolt Heiki Kortspärn.

Lühikese ülevaate 1930-ndate aastate Tartu Postimehe põhjal samba saamisloost ja vilkast kultuuri- ning spordielust Pikksaare rahvamaja juures andis Unipiha kooli õpetaja Lembit Jakobson.

Sõnavõtud vaheldusid isamaaliste laulude, Jaak Söödi meenutuste ning Ülo Saaremõtsa rahvalike lõõtspillilugudega. Ukuaru valsi saatel asetas Pangodi äärsetelt põldudelt korjatud põllulilled ausamba jalamile haridusselts Tõrviku poolt Eha Jakobson ning paljud kohalviibijad kaunistasid ausamba aluse oma koduaiast toodud lilledega.

Katkendi Albert Kivikase romaanist „Nimed marmortahvlil“ luges näitleja Maarja Jakobson. Juhan Liivi luuletuse „Must lagi on meie toal“ esitas EBS koolitaja Enel-Eha Ristkok. Plokkflöödil musitseeris Unipiha kooli 4. klassi õpilane Katriin Sild.

„Väga kodune ja soe pidu oli,“ leidisid kõik kokkutulnud lahkudes. „See oli meie endi pidu, oma ja ehtne, nii nagu ta ühes külas olema peab.“

Suur aitäh kõigile, kes sel suvepäeval tee Pikksaarde ette võtsid.

Eha Jakobson
Hariduseltsi Tõrvik esinaine

 

{joomplu:41} {joomplu:42} {joomplu:43}
{joomplu:44} {joomplu:45} {joomplu:46}

 

Loetumad