Tartumaal võtab jämesoolevähi sõeluuringust aastatega üha rohkem inimesi osa

484

Jämesoolevähk on aina sagedamini esinev haigus, mida diagnoositakse Eestis igal aastal ligi 1000 inimesel. Tervisekassa rõhutab regulaarselt sõeluuringul osalemise olulisust, sest nii on võimalik haigus avastada varases arengujärgus või enne selle välja kujunemist. Tartu maakonnas kasutas mullu tasuta tervisekontrolli võimalust 69% kutsutud naistest ja 59% meestest.

Tervisekassa alustas oktoobris jämesoolevähi sõeluuringu teavituskampaaniaga, milles kutsub 60–68-aastaseid mehi ja naisi tasuta sõeluuringule. „Jämesoolevähi sõeluuringuga on võimalik leida vähieelsed muutused enne haiguse ja sümptomite tekkimist. Ōigeaegse meditsiinilise abiga on vōimalik neid muutuseid edukalt ravida, päästes patsiendi ehmatavast diagnoosist,” selgitas Tervisekassa sõeluuringute teenusejuht Maria Suurna. „Enamikule annab sõeluuringul osalemine kindlustunde ja teadmise, et tervis on korras,” lisas Suurna.

Tervise Arengu Instituudi andmete kohaselt tuvastati 2020. aastal sõeluuringu käigus vähieelseid muutuseid 1,4% osalenutel ehk ligi 600 inimesel. „Sõeluuring on tõhus viis kasvajate avastamiseks varajases staadiumis, mil neid saab edukalt ravida ja ennetada kehas edasi levimist,” selgitas Suurna. Vähidiagnoosi sai vaid 0,3% sõeluuringul osalenutest.

Tartu maakonnas oli eelmisel aastal kõige suurem jämesoolevähi sõeluuringu hõlmatus Nõo vallas (74%). Viimase viie aasta jooksul on Tartu maakonnas osalusmäär jäänud üsna samale tasemele. Loodame, et meie maakonna elanikud üllatavad oma terviseteadlikkusega sel aastal positiivselt ja ületavad eelmise aasta osalusaktiivsust, milleks oli 64% kutsututest.

Keskmiselt osalesid Eestis 2022 skriiningul ligi pooled ehk 54% kutsutud naistest ja meestest. Selleks, et riiklikud sõeluuringud täidaksid oma eesmärki, peab osalusmäär olema vähemalt 70%.

Kes ja kuidas saab jämesoolevähi sõeluuringus osaleda?

Eestis kutsutakse jämesoolevähi sõeluuringule 60–68-aastaseid mehi ja naisi iga kahe aasta tagant. Tänavu on uuringule kutsutud 80 533 ravikindlustatud ja -kindlustamata naist ning meest sünniaastaga 1955, 1957, 1959, 1961 ja 1963. Kuna kutse kehtib aasta lõpuni, siis jõuavad sõeluuringul osaleda ka need kutsutud, kes seda veel teinud pole.

Sõeluuringul osalemiseks tuleb võtta ühendust oma perearstikeskusega ja registreerida end pereõe vastuvõtule. Vastuvõtul antakse väljaheiteproovi võtmiseks vajalik peitveretesti komplekt. Proovi saab mugavalt võtta kodus ning seejärel tuleb see saata postiga laborisse. Proovi saatmise postikulu on eelnevalt tasutud. Tervisekassa kinnitab, et juhul kui peaks tekkima vajadus lisauuringuteks või raviks, siis ka need kulud on kaetud kõigile, sealhulgas ravikindlustuseta inimestele.

Sōeluuringu puhul on tegemist terviseuuringuga, mis on mõeldud eelkõige tervetele, ilma kaebuste ja sümptomiteta naistele ja meestele. Sõeluuringu kohta saab lisainfot küsida oma perearstilt või Tervisekassa klienditoelt, kirjutades info@tervisekassa.ee ning helistades 669 6630. Vaata ka lisaks soeluuring.ee/jamesoolevahk.

Saadame oma emad-isad-vanaemad ja vanaisad tervisekontrolli! Ära jää vähki ootama!

Maria Suurna
Tervisekassa sõeluuringute teenusejuht

Lea Saul
Tartumaa tervisedendaja

Kino maale
EelmineKolme valla noortekeskuste koostööst
JärgmineTõrvandi Raamatukogus toimuvad põnevad kohtumised