-6.2 C
Kambja
Pühapäev, 03.12.2023

Arhiveeritud sisu!

Artikkel on rohkem kui nelia aastat vana ja ei pruugi olla ajakohane. Arhiveeritud ajalehe artikli sisu takkajärgi ei muudeta!

Vajalik võib-olla värskema teabega tutvumine!

EsikülgKoduvalla arhiivReede ööl võib lisanduda 30 cm lund

Reede ööl võib lisanduda 30 cm lund

Tuisk üle maantee.EMHI prognoosi järgi on reede öösel Eestis oodata tihedat lumesadu, tugevat tuult ja tuisku. Tihedam sadu laieneb Kagu-Eestist keskööks Pärnu-Narva jooneni. Pärast keskööd muutub sadu tugevamaks ka lääne pool. Puhub ida- ja kirdetuul kuni 15, puhanguti 20, põhjarannikul kuni 25 m/s.

Reedel jätkub lumesadu ja tuisk. Pärastlõunal tuul veidi nõrgeneb ja saju intensiivsus väheneb. Lõuna-Eestis võib sekka tulla vihma ja seal on jäitekihi tekkimise oht!

Orienteeruv lume kõrguse suurenemine 24h jooksul (29.11. 18.00 kuni 30.11. 18.00) võib olla 10-20 cm, pole välistatud kuni 30 cm paksuse lumekihi lisandumine.

Teeolud halvad

Maanteeameti teatel on Jätkuva lumesaju, tuisu ja piiratud nähtavuse tõttu teeolud raskendatud. Arvestada tuleb libedusega kõigil teedel.

Suurematel riigimaanteedel olid teekatted pärastlõunal enne kella nelja tehtud hooldest ja libedusetõrjest valdavas enamuses soola mõju all, mis jätkuva saju tõttu pole andnud kõikjal soovitud tulemust. Teedel on sõidujäljed valdavas osa lumevabad, kuid kohati libedad. Jälgede vahel, tee telgjoonel, ristmikel on soolalumesegu ja kinnisõidetud lund. Lagedatel teelõikudel on teed kohati jäised ja konarlikud.

Prognooside kohaselt tugevneb täna õhtust lumesadu koos tuisuga, mis võib kaasa tuua teeolude olulise halvenemise alates Kagu-Eestist ning alates keskööst kogu Eestis. Homseid ja nädalavahetuse alguse sõite planeerides tuleb arvestada nii halbade teeolude kui lisaajaga sihtpunkti jõudmisel.

Kuigi teeolud on talvised tuleb sõidukijuhtidel arvestada, et liikluses osaleb veel sõidukeid, millel on all suverehvid.

Ohutuks liiklemiseks talvistes oludes:

  • Varu aega – seda kulub rohkem nii auto puhastamiseks enne sõidu alustamist kui kindlasti ka teekonna läbimiseks, sest maksimaalkiirusega sõita ei saa.
  • Tutvu eelnevalt teeoludega – varu teeinfot www.mnt.ee
  • Hoia liigeldes suuremat pikivahet ja hoidu järskudest manöövritest.
  • Arvesta kaasliiklejatega ja hinda olukorda ristmikel ja ülekäiguradadel, ka kiirendus- ja aeglustusradadel võib olla libe. Peateega ristumisele lähenedes hakka aegsasti vähendama kiirust.
  • Ole tähelepanelik jalakäijate ja teiste liiklejate suhtes. 
  • Arvesta nähtavusega – seisvast autost väljudes veendu ohutuses.
  • Pikemale sõidule mine täispaagiga, laetud telefoniga ja ära unusta sobivat riietust, millega võiks minna ka autost välja. Autos peaks olema taskulamp, lumelabidas, kindlasti hari, jääkaabits ja ohutusvest. 
  • Pea alati meeles, et suurim lubatud sõidukiirus ei ole kohustuslik – eriti kehvade tee- ja ilmaolude korral!

Valmistuge ja hinnake ohtu

Päästeamet palub liiklejailt teel hätta sattudes hinnata ohtu inimese elule või tervisele ning otsustada, kas oht on piisav hädaabinumbrile 112 helistamiseks või on vaja puksiirabi.

Elektrilevi hinnangul võivad jäide ja tuules murduvad puud tekitada tavapärasest enam rikkeid ka õhuliinidel. Rikkebrigaadid on viidud kõrgendatud valmisolekusse. Elektrikatkestustest ja katkenud liinidest tuleb teada anda Elektrilevi telefonil 1343.

Päästeamet soovitab inimestel hoida end ilma- ja teeoludega kursis ning homme hommikul enne kodust teele asumist vaadata õue ja hankida infot meediakanalitest. Et öösel ja hommikul võib ka elekter puududa, tuleb mobiiltelefonide ja valgustusseadmete akud ennetavalt laadida.

Kõrvalises kohas elavatel inimestel tuleks lahti hoida maja juurde viivad teed, et võimaldada vajadusel juurdepääs pääste- ja kiirabiautodele, rasketes teeoludes abi kohale jõudmine viibib.

Teeolude kohta saab infot maanteeinfokeskuse lauatelefonilt 6140500 või mobiiliga helistades ka tasuta lühinumbrilt 1510. Internetist saab teeolude kohta infot maanteeameti kodulehelt www.mnt.ee 

Perearsti ööpäevaringne tasuta nõuandetelefon on 1220, kui tegemist on aga eluohtliku seisundiga, helista hädaabitelefonil 112.

Loetumad