12.9 C
Kambja
Pühapäev, 14.08.2022

Arhiveeritud sisu!

Artikkel on rohkem kui neli aastat vana ja ei pruugi olla ajakohane. Vajalik võib-olla värskema teabega tutvumine!

EsikülgKoduvalla arhiivÜle maailma tähistatakse tänavu kartuliaastat

Üle maailma tähistatakse tänavu kartuliaastat

Pilt: Kartulitaimed katseklaasis

Katseklaasibeebid Sakust: Teadlaste abiga jõuavad põldudele nii uued kui tervendatud kartulisordid. Foto: Heigo Mägi

Ühinenud Rahvaste Organisatsioon (ÜRO) on kuulutanud 2008. aasta ülemaailmseks kartuliaastaks, mistõttu ka Kambja vallas kavandatakse mitmeid ettevõtmisi.

Kartulikasvatust nii teadlase kui põlluharijana edendanud Viive Rosenberg põhjendab ülemaailmse temaatilise aasta väljakuulutamist sellega, et kartulit hinnatakse väga kõrgelt toiteväärtuse, kasvatamise hõlpsuse, kerge kasutamise ja üha suureneva leviku ning populaarsuse poolest karmides kliimatingimustes. Tõdetakse ka seda, et inimkonna arvukus suureneb lähimatel aastakümnetel ca 100 miljoni inimese võrra aastas ja seda 95 % ulatuses just vaesust kannatavates arengumaades, kus toitu napib.

„Kartuliaasta eesmärgiks on kartuli kui väärtusliku toiduvilja kasvatamise, toiduks kasutamise ja sellealaste uuringute veelgi kiirem arendamine,“ selgitab Viive Rosenberg. „Aasta tegevuste eesmärkides soovitatakse suurendada inimkonna toiduga kindlustatust, säilitada bioloogilist mitmekesisust, laiendada kartulikasvatust ja leevendada näljahäda.“

Kartuliaasta leiab tähistamist ja kajastamist mõistagi ka Eestis.

„Meil on töögrupp ja väga palju huvitavaid ideesid,“ mainib toimekas kartuliteadlane Viive Rosenberg „Ülemaailmse kartuliaasta sihtgrupiks peetakse just lapsi. Nii pöörame meiegi tähelepanu lastele ja kavandame huvitavaid üritusi. Peamiseks eesmärgiks on hea ja tervisliku kartuli söömise propageerimine eriti laste hulgas. Huvitavaks ürituseks saab olema nn Kartuliolümpia, mille läbiviimiseks koostatakse pakett mitmesugustest võistlustest. Kartuliolümpia mänge viiakse läbi suurematel laatadel ja messidel ning neid saab tellida ka koolide ja teiste organisatsioonide üritustele.“

Kartuliolümpia ka Kambjas

Pilt:Rosenberg taimehuvilistega

Hea tegu: Eestis aitab kartuliaastat korraldada põlluteadlane Viive Rosenberg, kes paari aasta eest käis ka Kambjas kartuliinfot jagamas. Foto: Heigo Mägi

Kambja kooli vilistlasena tahab Viive Rosenberg igati kaasa aidata, et kartuliaasta mööduks ka tema kunagises kodukoolis sisukalt. Joonistuste, luuletuste ja kirjutiste võistlus annab kindlasti lastele võimaluse suhtuda kartulisse loovalt.

Neile õpilastele, kel huvi kasvatada kartulit mugulatest või taimedest, toob Viive Rosenberg materjalid Sakus asuvast teaduskeskusest, kus ta on teinud juba aastakümneid oma elutööd.

Sügisel, kui käes on saagikoristamise aeg, tuleb Viive Rosenberg Kambjasse, et töökamaid ja loovamaid lapsi autasustada. Siis saavad teoks ka Kambja Kartuliolümpia mängud.

Toivo Ärtis


ÜRO tõstab kartulit esile kui peamist toidukultuuri.

Kartuliaasta puhul on loodud ka veebilehekülg www.potato2008.org, millel esitatakse rikkalikku infot inglise, prantsuse, hispaania, hiina ja araabia keeles.

Loetumad