Selgusid Kambja valla kaunid kodud

3280

Kambja vallavalitsus kutsus sel kevadel kõiki elanikke märkama Kambja vallas asuvat kaunist koduaeda, korrastatud tootmishoone ümbrust või üldkasutatava hoone õueala ning esitama neid konkursile „Kambja valla kaunis kodu 2022″. Esitatute hulgast valiti välja viis väljapaistvamat.

Komisjon esitas „Tartumaa kaunis kodu 2022“ raames nominendiks konkursile  „Kaunis Eesti kodu“ Vabariigi Presidendilt tunnustuse saamiseks perekond Raua kodu Külitses. Tegemist on aastaid hoolt ja vaeva nähtud kõrghaljastatud koduaiaga.

Kambja alevikus on endise isetekkelise prügimäe asukohta kauni maakodu rajanud Sirje Maran ja Kalju Eit. Rohkete lillepeenarde, kõrvalhoonete ja veesilmadega koduaias on taaskasutatud ja säilitatud vanavara. Komisjon esitas  selle Vaarika tänaval asuva kodu nominendiks riigihalduse ministri tänukirja ning mastivimpli saamiseks.

Vimpli ja ministri tänukirja vääriliseks esitati ka Lemmatsi külas asuv Kivi talu, mis sai elupaigaks 2016. aastal. Perekond Kivilaane sõnul oli neil maja ostes vaid tühi õu. Nüüdseks on see kujundatud iluaiaks. Aias on suur hulk erinevaid taimeliike ja sorte. Suur osa taimedest on okastaimed. Fotosid koduaiast on avaldatud ka ajakirjas Kodu & Aed.

Tunnustust väärib veel kauneid paiku. Vana-Kuustes asuv perekond Polikarpusele kuuluv Loojangu talu on samuti kaunis ja omapärane. Lastele on rajatud mänguväljak, kasvuhoone on kasutusel paviljonina.

Kauni kohana väärib märkimist ka Kammeri kooli ümbrus. Looduskaunis paigas hoiab koolipere talgute kaudu kooliümbruse kauni ja hooldatuna, pakkudes silmailu nii kooliperele endile kui ka kogu külale.

Kodukaunistamise liikumine Eestis sai alguse 1935. aastal, mil loodi maakodude kaunistamise selts.  Mõned aastad hiljem hakkas ettevõtmist patroneerima riigipea. Sõja tõttu katkenud liikumise taaselustas 1997. aastal president Lennart Meri.

Heigo Mägi


Samal teemal:

Kino maale
EelmineBussi- ja rongiliinide muudatused
JärgmineTäies hoos perepäev Kambja koolis