Terviseamet hoiatab: puukentsefaliidi juhud Eestis sagenevad

70
Võsapuuk. Foto: Erik Karits

Terviseameti andmetel on puukentsefaliidi juhtude arv Eestis viimase kolme aastaga pea kolmekordistunud. Ka linna haljasaladel võib üha sagedamini kokku puutuda nakatunud puukidega, seega pole puukentsefaliit vaid looduses viibijaid ohustav haigus.

Puukentsefaliit on puukidega leviv kesknärvisüsteemi nakkushaigus. Haigus võib avalduda mitmes vormis, alates kergest gripilaadsest seisundist kuni ajupõletikuni. Puukentsefaliidi vastu puudub spetsiifiline ravi ja selle põdemine võib harvadel juhtudel lõppeda ka surmaga.

Puugid muutuvad aktiivseks varakevadel, mil õhutemperatuur on püsivalt üle 5–7 kraadi. Selle aasta esimene puukentsefaliidi juhtum on Terviseameti andmetel Eestis juba diagnoositud. Ainus viis haiguse ennetamiseks on vaktsineerimine. Puukentsefaliidi vältimiseks on olemas tõhusad ja ohutud vaktsiinid nii täiskasvanutele kui lastele alates esimesest eluaastast. Esmane vaktsineerimiskuur koosneb kolmest süstist, millest kaks esimest tuleks teha 1–3 kuu pikkuse vahega. Märtsis vaktsineerimiskuuri alustades on suve alguseks esmane kaitse olemas. Aasta hiljem tehtud kolmas doos annab kaitse juba järgmiseks kolmeks aastaks.

Vaktsineerida saab paljudes perearstikeskustes, vaktsineerimiskabinettides ja valitud apteekides üle Eesti. Sel aastal vaktsineeritakse 41 apteegis, mis on välja toodud veebilehel vaktsineeriapteegis.ee. Samal veebilehel on võimalik broneerida ka endale sobiv aeg vaktsineerimiseks apteegis. Vaktsiin on tasuline ja doosi hind jääb 30–45 euro vahemikku.

Kuidas puuke vältida?

Vali looduses liikumiseks sobiv, võimalikult kinnine riietus – võimalusel heledast liibuvast kangast, pikemate säärte ja varrukatega. Kanna kõrgema sääreosaga saapaid, salli ja peakatet. Loodusesse minnes pakuvad lühiajalist kaitset ka putukatõrjevahendid. Pärast looduses käimist vaata end ja kaaslasi alati hoolikalt üle.

Mida teha puugihammustuse korral?

Puugi leidmisel tuleb ta võimalikult kiiresti nahalt eemaldada. Mida kauem on puuk kehasse kinnitunud, seda suurem oht on nakatuda. Puugi eemaldamiseks sobivad peenikeste otstega pintsetid või tangid. Apteekides müüakse spetsiaalseid puugi eemaldamise vahendeid. Eemalda puuk kas lihtsalt aeglaselt tõmmates või pöörates. Seda tehes pea kindlasti meeles, et puugi keha ei tohi seejuures suruda.

Lisainfo veebilehel: vaktsineeri.ee/puukentsefaliit

Terviseamet

Kino maale
EelmineKohtumine kuulsa apteeker Melchiori loojaga
JärgmineMärka ohtu: algav kevadhooaeg toob endaga kaasa mürgistused taimekaitsevahenditest