-4.2 C
Kambja
Laupäev, 02.12.2023

Arhiveeritud sisu!

Artikkel on rohkem kui nelia aastat vana ja ei pruugi olla ajakohane. Arhiveeritud ajalehe artikli sisu takkajärgi ei muudeta!

Vajalik võib-olla värskema teabega tutvumine!

EsikülgKoduvalla arhiivKakskümmend kevadet Tootsi Taskutega

Kakskümmend kevadet Tootsi Taskutega

PIDULIKKUS RÜTMILISES VORMIS: Toreda ja omapärase loovtööna valminud akustilistel rütmipillidel tervitasid kooliperet ja jagamisootel Tootsi Taskuid õpilased Kert-Kristofer Einalo, Tanel Rehemaa, Kristen Loid ja Karl-Markus Sangernebo ning ettevõtmise juhendaja Marika Lehise. Foto: Peeter Ruuge 
 

Kambja kooli jüripäevajärgsel aastapäevapeol esitleti koolialmanahhi juubelinumbrit

Ajalehele Tartu Postimees edastatud, kuid tähelepanuta jäetud pressiteade

Ehkki punast vaipa (nagu Oscari-galal) põrandale ei rullitud või sama tooni lina lauale ei laotatud, oli Kambja Ignatsi Jaagu koolis jüripäevajärgsel reedel tähtis sündmus: nende iga-aastane kevadekuulutaja, koolialmanahh Tootsi Taskud ilmus juba kahekümnendat korda.

Kambja kooli almanahh Tootsi Taskud on Eestis teadaolevalt ainus koolialmanahh, mida on koostatud ja trükitud igal kevadel kahe aastakümne jooksul.

„Kambja kooli almanahhi oleme välja andnud järjeloona kakskümmend aastat,“ kirjutas tänavuste „taskute“ saatesõnas kooli direktor Enn Liba. „Üle 1500 lehekülje lugusid ja pilte ligikaudu 80-leheküljeliste aastaportsjonite kaupa. Trükitult on sõnavara ja pildivara kogumikuks nimetatud aastaüllitis vormilt eelmisega sarnane, teemati ja sisult aga erinev. Igal aastal kasvavad peale uute lugude ja piltide autorid. Esimeste almanahhide autorite lastest on kahekümne aasta jooksul saanud tänavuse aasta autorid. See on uue põlvkonna entusiastide pealekasvamise aeg.“

Juubelihõngulises numbris meenutatakse Tootsi Taskute esimese numbri koostamist ning avaldatakse kordustrükina kirjatöid kunagistelt õpilasautoritelt, kelle lapsed õpivad praegu Kambja koolis ja teevad juba Tootsi Taskutele kaastöid.

Seekordse almanahhi jutulisana avaldatakse Tartu hansapäevadele pühendatud rüütlilugude paroodiavõistlusel 2014. aastal peapreemiaga autasustatud loometöö „Säh sulle kultuuri!“, mille kirjutas toonane Kambja koolilõpetaja Indrek Kuusk. Paroodia trükiversiooni illustreeris vilistlane Kristiina Tiideberg.

Juubelialmanahhis jäädvustatakse ajaloo tarvis asjaolu, et Eesti esimese tudengisatelliidi missiooni ettevalmistajate hulka kuulunud Jaanus Kalde on olnud oma Kambja kooliaastatel Tootsi Taskute kaasautor.

Tootsi Taskute ilmumist on läbi aastakümnete toetanud ja rahastanud Kambja vallavalitsus.

„Tootsi Taskute iga-aastane koostamine ja avaldamine on märkimisväärne sündmus,“ märkis vallavanem Ivar Tedrema juubelialmanahhis. „See on kindlasti ka saavutus. Suured koolid, isegi gümnaasiumid, ei ole tahtnud või ei ole suutnud nõnda mahukat tööd sellise sagedusega ette võtta. Mõnes koolis ei ole almanahhi kunagi olnud. Mina suhtun almanahhikoostamisse kui teretulnud ja positiivsesse ettevõtmisesse. Kambja kooliperel on jätkunud selleks entusiasmi. Kaks aastakümmet tulemuslikku tööd on ilus kordaminek.“

Tootsi Taskute koostajateks on eesti keele ja kirjanduse õpetaja Tiina Tiideberg ja huvialajuht Toivo Ärtis. Almanahhi trükkis Paar OÜ, küljendas-kujundas Irina Gron.

Almanahhi juubelinumbrit esitleti Kambja Ignatsi Jaagu kooli 328. aastapäeva ettevõtmisena 24. aprillil.

Aastapäevaettevõtmiste raames oli võimalik kuulata parimate loovtööde esitlusi VIII klassi õpilastelt ning osaleda aktusel ja kooli edukalt esindanud õpilaste tunnustamisel. Avatud oli õpilastööde näitus. Pärastlõunal toimus kooli saalis Pille Lille Fondi toetusel kontsert „Hingemuusika“, millel esinesid Maria Listra (sopran) , Kristina Kriit (viiul), Rain Rämmal (klaver).

Koolialmanahhi traditsioon algas Kambjas juba 1920. aastatil. Suure-Kambjas asunud 6-klassilise kõrgema algkooli käsikirjalisele almanahhile Miilang tegi oma koolipõlves kaastööd ka nimekas kirjanik Ain Kaalep.

Tänavuste Tootsi Taskute ilmumisele aitasid kaasa Ulvi Unt, Valve Keskpalu, Kai Ehrlich, Christi Olep, Marju Pehlak, Mare Paidra, Marika Lehiste, Mare Mõisa, Lilia Kiuru, Kristiina Tiideberg, Peeter Ruuge, Heigo Mägi ja kõik tublid kaasautorid.

 

Loetumad