10.9 C
Kambja
Esmaspäev, 20.03.2023

Arhiveeritud sisu!

Artikkel on rohkem kui nelia aastat vana ja ei pruugi olla ajakohane. Arhiveeritud ajalehe artikli sisu takkajärgi ei muudeta!

Vajalik võib-olla värskema teabega tutvumine!

EsikülgKoduvalla arhiivForseliuse selts on eestlust hoidnud ja edendanud

Forseliuse selts on eestlust hoidnud ja edendanud

Laura Lotta Sägi joonistas president Arnold Rüütlist ja proua Ingrid Rüütlist pildi, mida ta eksponeeris Forseliuse seltsi hariduspäeval. Foto: Toivo Ärtis
 

B. G. Forseliuse seltsi liikmeskoolide esindajad ja koostööpartnerid, kuid ka haridus- ja avaliku elu tegelased kogunesid 20. oktoobril Kambjasse arutluspäevale „Haridus on valgus“. Hariduspäev oli pühendatud seltsi veerandsajale tegevusaastale.

Hariduspäeval aukülalisena osalenud president Arnold Rüütel pidas sissejuhatava kõne, milles ta vaatles haridust kui väärtust, mis on palju aegu eestlasi ühendanud ja olnud neile tähtis.

Ajalugu ja tänapäeva seostades kõnelesid haridus- ja koolielust ka Tartu maavanem Reno Laidre ja Kambja vallavanem Ivar Tedrema.

Juubelihõngulisel kokkusaamisel käsitletati seltsi ajalugu ja tänati teenekaid tegijaid, kuid toimus ka korraline üldkogu ja tulevikuplaanide arutlemine. Seltsi asutaja ja eestseisja Madis Linnamägi tegi ettekande „Aja lugu: B. G. Forseliuse selts 25“. Kambjast sirgunud kunstnik, Euroakadeemia dotsent Tõnu Soo käsitles teemat „Aja pilt: Forseliuse selts 25“. Kambja kooli esindaja Toivo Ärtis kõneles teemal „Aja kiri: almanahh Tootsi Taskud kultuuriloo jäädvustajana“. Hariduse infotehnoloogia sihtasutuse (HITSA) innovatsioonikeskuse juhataja Ene Koitla võttis sõna teemal „Aja kulg: tere tulemast digiajastusse“.

Kambja kirikus ja selle ümbruses tutvustas vallavanem Ivar Tedrema forseliuslastele nii Kambja valda kui paikkonna kultuurilugu ja -traditsioone.

Üldkogul nimetati seltsi aktiivsest juhtimisest loobuda soovinud Madis Linnamägi auliikmeks. Forseliuslaste uueks juhiks valiti Paide koolijuht Vello Talviste.

Hariduspäevale muusikalist tervitust esitama kutsutud Kambja kooli õpilane Laura Lotta Sägi suutis forseliuslasi üllatada sellegagi, et tõi saalikaunistuseks suure pildi, millele tema kunstnikukäsi oli maalinud president Arnold Rüütli ja proua Ingrid Rüütli.

„Eile ta selle pildi tegi,“ selgitas teises klassis õppiva Laura Lotta ema Kaidi. „Enne otsis internetist fotod, vaatas neid ja hakkas siis joonistama-maalima.“

Arnold Rüütel oli kuni presidendiks valimiseni Forseliuse seltsi esimees. Nüüd toetab ta haridusseltsi auesimehena.

Veerandsaja aasta eest loodud kuningliku Forseliuse seltsi (sest B. G Forselius käis oma edukate õpilastega Rootsi kuningakojas talupoegade laste õpihuvi ja -võimet tõestamas!) asutaja ja kauaaegne eestvedaja Madis Linnamägi lõpetas oma kõne Kambja hariduspäeval üleskutsega: „Loogem nii kodus kui koolis igale lapsele loova arengu võimalused, siis kasvab temast homo sapiens sapiens Estonicus! Olgem hariduse usku!“

Sadakond osalejat kokku toonud hariduspäeva kaaskorraldajateks olid B. G. Forseliuse selts, Tartu maavalitsus, Kambja vallavalitsus ja Kambja Ignatsi Jaagu kool. Päeva juhtis ülima korrektsuse ja väärikusega seltsi asutaja ja kauaaegne juhatuse liige, Kambja kooli direktor Enn Liba, kes seekordsel üldkogul kinnitati seltsi nõunikuks.

Toivo Ärtis

 

Laulva revolutsiooni ajal algatas Forseliuse seltsi loomise kolmesaja-aastaste koolide liikumise edasiarendusena Madis Linnamägi, kes toona töötas Kambja kooli direktorina. Asutamiskoosolek peeti 22. veebruaril 1989 Tartu õpetajate seminari hoones. Vastloodud seltsi juhatuse esimeheks valiti Arnold Rüütel.


Samal teemal:

 

Loetumad